poniedziałek, 12 października 2015

"Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" Tamara Michałowska

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 172 x 242 mm

Liczba stron: 232

Rok wydania: 2014

Cena: 19,99 zł


Myślę, że każdy Polak powinien znać przynajmniej kilka naszych rodzimych polskich legend. W swym dorobku mamy ich wszak tak wiele, że aż trudno by wyliczyć je wszystkie. Najfajniejsze w legendach jest to, że mimo upływu lat wciąż są żywe, wciąż uczą, bawią i wychowują kolejne pokolenia...

Ciekawym przykładem publikacji zawierającej zbiór takich właśnie legend jest książka "Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" opracowana przez Tamarę Michałowską. W lekturze znajduje się 19 naszych rodzimych opowieści: Podanie o Lechu, Czechu i Rusie, O Piaście i Popielu, Niewidomy książę Mieszko, O wawelskim smoku, O Wandzie, co Niemca nie chciała, Lajkonik, Pan Twardowski, Bazyliszek, Złota kaczka, O śpiących rycerzach w Tatrach, Janosik, Jak to ze lnem było, O dwunastu miesiączkach, Szewczyk Dratewka, Szklana góra, Waligóra i Wyrwidąb, Z chłopa król. Autorka książki każdą z historii opowiedziała prostym przystępnym językiem wzbudzającym w dzieciach ciekawość i rozpalającym wyobraźnię.

Prezentowany zbiór w ciekawy, czasem nawet zabawny sposób, przybliża dzieciom treść legend, z którymi zetkną się, jeśli nie w domu, to chociażby w szkolnych murach. Wprowadza on czytelnika w niemalże baśniowy świat podań pochodzących z różnych zakątków naszego kraju. Ich tłem są zaczerpnięte z historii wydarzenia, postaci czy miejsca. Wydanie jest solidne. Treść wzbogacają wielobarwne urocze ilustracje kilku różnych autorów. Cała szata graficzna jest naturalna i tradycyjna, dlatego wspaniale harmonizuje ze specyfiką i tematyką znajdujących się w książce utworów.

Autorka w swej publikacji odświeżyła nam stare rodzime baśnie i legendy przez co trafiają one do współczesnego odbiorcy i niekoniecznie tylko do najmłodszych czytelników. Prezentowane wydanie ogromnie zaciekawiło moje maluchy, które z przyjemnością przeniosły się wyobraźnią w niesamowity świat ludowych opowiastek. Co prawda nie wszystkie tytuły były im obce mimo to z chęcią wsłuchiwały się w każdy z nich. Cały zbiór oceniamy więc bardzo pozytywnie i na pewno nie raz do niego powrócimy. W końcu to nasze dziedzictwo narodowe i niektórych historii wręcz nie wypada nam nie znać. Myślę, że warto jest wzbogacić biblioteczkę malucha o ten właśnie tytuł. Polecam gorąco ;)

Brak komentarzy: