wtorek, 6 października 2015

Samoloty/Samochody - historia i modele


 Philip Steele

Wydawnictwo: Publicat

Oprawa: miękka

Format: 297 x 220 mm

Liczba stron: 118

Rok wydania: 2015

Cena: 43,66 zł / szt.


Wspólnie z dziećmi bardzo ochoczo garniemy się do najróżniejszych robótek ręcznych. Wycinanie, klejenie, malowanie, rysowanie to coś na co zawsze mamy ochotę. Bardzo chętnie uczymy się też nowych technik. Niedawno pochłonęło nas bez reszty origami, teraz pokusiliśmy się o modelarstwo. Wszystko za sprawą bardzo ciekawych i obszernych zarazem publikacji "Samoloty. Kompletna historia. 50 wyjątkowych modeli do złożenia" oraz "Samochody. Kompletna historia. 50 wyjątkowych modeli do złożenia".

Właściwie trudno jednoznacznie wskazać kogo z nas, czy dzieci czy rodziców, a może dziadków, książki te najbardziej pochłonęły. Zasiedliśmy bowiem do nich trzypokoleniową rodziną i spędziliśmy bardzo wiele przesympatycznych chwil. Każdy chciał w końcu spróbować swoich sił w modelarstwie i pochwalić się własnoręcznie sklejonym modelem samolotu czy samochodu...

Publikacje składają się z dwóch części. Pierwsza z nich przybliża historię danej maszyny, okoliczności jej powstania, datę produkcji, przeznaczenie oraz kilka nowinek technicznych. Jednym słowem informacje w sam raz dla pasjonatów motoryzacji zainteresowanych nie tylko współczesną techniką ale przede wszystkim jej początkami i rozwojem. Część druga to trójwymiarowe modele do sklejenia. Składają się one z kilku, czasem kilkunastu części, które trzeba delikatnie wyrwać z książki, złożyć i na koniec posklejać. Wydawać by się mogło, że jest to proste, jednak niekoniecznie w każdym przypadku. Niektóre modele są proste i składa się je szybko, niektóre jednak wymagają dużej precyzji i cierpliwości. Efekt jest za każdym razem bardzo imponujący i napawa dumą swego twórcę ;)

Książki, jak wspomniałam wcześniej, dzielą się na dwie części. W praktyce wygląda to w ten sposób, że na górze każdej strony znajduje się kolorowa fotografia samolotu/samochodu i informacje o nim a u dołu jego model. Gdy więc złożymy już wszystkie modele z dużej książki robi się nam mała poręczna książeczka. Na wstępie, tuż po spisie treści znalazłam kilka wskazówek odnoszących się do poprawnego składania modeli a na końcu niewielkie ilustracje pomagające w złożeniu danej maszyny z instrukcjami krok po kroku. Karty książek są grube, modele po złożeniu są więc sztywne i stabilne.

Myślę, że każda z tych publikacji jest interesująca. Każdy kto choć odrobinę interesuje się motoryzacją znajdzie w nich warte uwagi ciekawostki, fotografie i oczywiście modele, dzięki którym będzie mógł zbudować sobie swoją małą kolekcję samochodów/samolotów, które dziś można zobaczyć najczęściej jedynie w muzeach. Historia tych kultowych maszyn była wszak niezwykle fascynująca i cieszę się, że dzięki takim publikacjom jak ta mogę ją poznać a przy okazji miło i twórczo spędzić czas składając kolejne niezwykłe modele. Polecam ;)Brak komentarzy: