czwartek, 29 października 2015

Rytmika dla smyka


Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda
Format: 240 x 171 mm
Liczba stron: 48
Rok wydania: 2012
Kategoria wiekowa: 3 - 6 lat
Cena: 23,99 zł


Jest wiele piosenek, które pamiętam z dzieciństwa i do których mam ogromny sentyment. Gdy usłyszę znaną melodię uśmiech sam pojawia się na twarzy.  Dziś, o ile pamiętam słowa, sama śpiewam je swoim maluchom. Są w końcu wspaniałym towarzyszem zabaw, spacerów, sprawdzają się w podróży, wieczorem i rano… Zainteresowała mnie niedawno publikacja, będąca zbiorem najpopularniejszych piosenek dla dzieci, pt. „Rytmika dla smyka”.

Jest to książeczka skierowana zarówno do dzieci jak i rodziców. Wszak aby śpiewać ze swoimi maluchami sami musimy najpierw nauczyć się tekstu piosenki. W tej publikacji znalazłam piękny zbiór 11 klasycznych utworów, przy których wychowywały się pokolenia Polaków. Są tutaj takie tytuły jak: Jadą, jadą misie, Żabka, My jesteśmy krasnoludki, Jagódki, Stary niedźwiedź, Mało nas, Kółko graniaste, Panie Janie, Kosi, kosi, łapci. Natrafiłam też na dwie nieznane mi piosenki: Urodziny marchewki i Wieczorem, miałam więc okazję razem z dziećmi poszerzyć również swój repertuar ;)

To jednak nie wszystko co oferuje prezentowana książeczka. Oprócz tekstu piosenek i raczej prostego zapisu nutowego w książeczce przygotowano również, adresowane szczególnie do rodziców/pedagogów, pomysły na kształcące zabawy z dziećmi. Wygląda to tak, że tuż po każdej piosence znajduje się kilka propozycji zajęć z dziećmi. Są to różnorodne zabawy ruchowe inne do zajęć w przedszkolu, inne do domu. Poza tym do śpiewnika dołączona jest płyta ze wszystkimi piosenkami jakie znajdują się na jego kartach i to właśnie ona u moich dzieci cieszyła się największym zainteresowaniem.

Bardzo spodobała mi się kolorowa szata graficzna śpiewnika, ilustracje są duże i wesołe i fajnie łączą się z zabawnymi dziecięcymi piosenkami. Plusem jest też prosty układ, gruby papier i twarda oprawa, dzięki czemu książeczka się nie zamyka i wraz z dziećmi możemy pokusić się o zagranie ulubionej melodii. Może jedynie nutki mogłyby być nieco większe, w końcu miejsca na stronie nie brakuje.

Czy warto sięgnąć po tę książeczkę? Zdecydowanie tak. Mimo, iż większość tytułów zawartych w tym niewielkim zbiorku znałam doskonale w dzieciństwie, teraz niestety nie potrafiłabym sama sobie przypomnieć. Dodatkowo jej atutem są opatrzone nutkami teksty piosenek, które pomagają zaśpiewać je lub zagrać, no i oczywiście płyta z piosenkami, która zachęca do zabawy, śpiewania i tańczenia. Taki repertuar powinien znać każdy maluszek dlatego gorąco zachęcam do zwrócenia uwagi na ten uroczy śpiewnik ;)Brak komentarzy: