sobota, 17 października 2015

Klasa I b ...Wydawnictwo: Debit

Oprawa: twarda

Format: 150 x 215 mm

Liczba stron: 64

Rok wydania: 2015

Cena: 17,90 zł / szt.


Początek roku szkolnego, nowe miejsce, ludzie, strach ale i ekscytacja to tylko niektóre rzeczy, które towarzyszą dzieciom gdy zadzwoni ten pierwszy w życiu dzwonek. Co prawda mamy już październik ale temat ten powtarza się w kółko każdego roku. Niedawno wraz z moimi córkami przeczytałyśmy dwie nawiązujące do niego książeczki z serii "Klasa 1b". Jesteście ich ciekawi?

Pierwsza z książeczek "Pierwszy dzień w szkole" opowiada o dwóch koleżankach Julii i Oliwii. Dziewczynki już następnego dnia mają pójść do pierwszej klasy. Bardzo cieszą się z tego powodu. Ich starszy kolega, którego brat również pójdzie z dziewczynkami do szkoły, proponuje całej trójce wyprawę rozpoznawczą. Jednak jej celem, jak się później okazuje, nie jest zwiedzanie terenu szkoły tylko przestraszenie przyszłych pierwszoklasistów...

Akcja drugiej publikacji pt. "Tajemniczy przyjaciel" toczy się już w trakcie roku szkolnego. Wszyscy uczniowie klasy 1b losują karteczki z imieniem jednego z klasowych kolegów. Zadaniem dzieci jest zrobienie czegoś miłego i pomocnego wylosowanemu koledze tak jednak aby ten o tym nie wiedział. Dzieci bardzo się starają jednak mimo szczerych intencji nie wszystko układa się po ich myśli...

Każda z historii jest zabawna i mimo wszystko dobrze się kończy. Tekst jest zrozumiały napisany prostym dziecięcym językiem. Duża czcionka i niewielka jego ilość na każdej stronie sprawia, że są to lektury idealne dla uczniów rozpoczynających przygodę z czytaniem. Temat szkoły jest akurat dla dzieci tematem ogólnie ciekawym. Kolorowe i wesołe ilustracje są dodatkowym atutem każdej z książeczek. Uprzyjemniają czytanie i sprawiają, że nie jest ono czynnością monotonną.

Moje dziewczyny z uśmiechem wsłuchiwały się w czytany tekst. Starsza czytała na zmianę ze mną a młodsza skrupulatnie śledziła ilustracje i komentowała zabawne perypetie bohaterów. Myślę, że warto sięgnąć po każdą z tych historii a szczególnie zachęcam by to właśnie dzieci ćwiczyły przy nich umiejętność czytania.
Brak komentarzy: