poniedziałek, 26 października 2015

"200 bajek Ezopa. Klasyczne opowieści z morałem"

Wydawnictwo: Jedność

Oprawa: twarda

Format: 162 x 220 mm

Liczba stron: 512

Rok wydania: 2013

Kategoria wiekowa: 7 - 12 lat

Cena: 36,90 zł
Bajki Ezopa (lub Aesopica, żyjącego w VI w. p.n.e.), grackiego niewolnika i bajkopisarza, są nam dobrze znane i cenione od pokoleń. Każda z nich jest swoistą lekcją dla maluchów, przekazuje ponadczasowe wartości oraz kształtuje w dzieciach właściwe postawy. Właśnie dlatego, mimo upływu lat, nadal chętnie po nie sięgamy. Z jednej strony moralizują z drugiej ich czytanie sprawia wielką frajdę i to niewątpliwie jest fenomenem twórczości Ezopa…

Dziś zaprezentuję ogromny zbiór pt. "200 bajek Ezopa. Klasyczne opowieści z morałem". W tej niezwykłej publikacji dzieci znajdą całe mnóstwo kilkustronicowych bajek autora, od tych popularnych jak Zając i Żółw, Pastuszek i wilk, Osioł w lwiej skórze, Mysz miejska i mysz wiejska, Dwaj przyjaciele i niedźwiedź po zupełnie nieznane mi tytuły. Przyznam szczerze, że tych, które czytałam po raz pierwszy w życiu jest znacznie więcej niż tych, które pamiętam z dzieciństwa. Lektura jest więc zarówno dla moich dzieci jak i dla  mnie samej prawdziwym skarbem.

Bajki posegregowane są tematycznie w 10 rozdziałach: Zabawne perypetie, Małe i duże stworzenia, Ciężkie grzechy, Wielkie wyzwania, wielkie szanse, Niedoścignione marzenia, Życiowe porażki, Ptasie opowieści, Bohaterowie i czarne charaktery, Tajemnica szczęścia, Życiowe błędy i ich smutne konsekwencje. Na końcu lektury znajdują się krótkie informacje przybliżające czytelnikowi sylwetki 6 rysowników, którzy stworzyli ilustracje do całego zbioru.

Publikacja opatrzona jest bardzo kolorową szatą graficzną. Na jej kartach maluchy znajdą naprawdę fajne, proste ilustracje w dość zabawny sposób odzwierciedlające tekst.  Ten z kolei jest zrozumiały nawet dla młodszych, kilkuletnich dzieci. W sumie śmiało mogą po niego sięgać takie maluchy i nie do końca rozumiem dlaczego wydawca zaadresował lekturę do dzieci powyżej siedmiu lat. Warto też wspomnieć o oprawie lektury. Jest wytrzymała, podobnie zresztą jak całe wydanie, więc ten uroczy zbiór będzie mógł towarzyszyć dzieciom przez długie lata.

Bajki Ezopa są uniwersalne i z upływem lat nadal nie tracą na wartości. Mimo swej pouczającej wymowy każda z historii jest interesująca, często zabawna i groteskowa a ich bohaterami są najczęściej zwierzęta. Nic więc dziwnego, że tak bardzo podobają się dzieciom. Mnie oczarowały już dawno, w dzieciństwie, i dlatego dziś tym chętniej przybliżam je moim dzieciaczkom. Takie obszerne zbiory są tym fajniejsze, że zawsze można znaleźć w nich coś ciekawego, poznawać niezliczone nowe historie, przeżywać niesamowite przygody i mieć pod ręką fajną bajkę na dobranoc. Zachęcam gorąco do lektury, a jeśli myślicie już powoli o mikołajkowych prezentach ten zbiór będzie strzałem w dziesiątkę ;)

Brak komentarzy: