wtorek, 22 września 2015

"Wybór mitów greckich"

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: miękka

Format: 140 x 200 mm

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 152

Cena: 13,59 złOpowieści o bogach i herosach przekazywane przez starożytnych greków przetrwały po dziś dzień dzięki czemu zagłębiając się w nie możemy w każdej chwili przenieść się w niezwykły świat mitologii greckiej. Są to wyjątkowe historie adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych, dlatego i ja postanowiłam powrócić do nich po latach. Zainteresowała mnie publikacja pt. „Wybór mitów greckich”, dzięki której miałam możliwość przypomnienia sobie opowieści, które przecież po kilka razy czytałam w dzieciństwie.

Na kartach lektury znajdują się chyba te najpopularniejsze mity, tj. Prometeusz, Demeter i Kora, Syzyf, Herakles, Dedal i Ikar, Orfeusz i Eurydyka, Złotodajna moc, Minotaur oraz okrojona wersja Odysei Homera. Każda z historii napisana jest przystępnie dla młodego czytelnika oraz na tyle interesująco by zaciekawiła również tego starszego. Dzięki nim poznamy sylwetki bogów/herosów, ich atrybuty oraz historie jakie się z nimi wiążą a przyznacie, że są one niezwykle fascynujące. Dla przykładu Prometeusz, który wbrew woli Zeusa dał ludziom ogień za co ten skazał go na niezwykle okrutny los, lub chociażby Syzyf, którego skazano na pracą, która nigdy miała się nie skończyć. Mnie natomiast zawsze porusza mit o Demeter i Korze – matce i córce, które mogą cieszyć się sobą zaledwie przez pół roku i to wówczas przyroda budzi się do życia a ziemia wydaje plony…

Dzięki tej lekturze czytelnik ma okazję, cofając się w czasie, przeżyć wiele niesamowitych przygód, poznać przeróżne bóstwa i prastare kultury wywodzące się ze starożytnej Grecji. Dowiaduje się również jak starożytne wierzenia wpływały na ówczesne życie ludzi, jak kultywowano  wówczas bóstwa, kto uważany był za najważniejszego boga lub np. co łączyło niektóre z nich.
Myślę, że każdy czytelnik znajdzie wśród tych historii coś ciekawego do poczytania i pofantazjowania jednocześnie. W sumie jest to zbiór mitów, których nie wypada wręcz nie znać. Polecam więc tę książkę wszystkim, bez względu na wiek. Publikacja jest na pewno ciekawą odskocznią od tradycyjnych lektur czytanych do poduszki. Naprawdę warto po nią sięgnąć ;)
 Brak komentarzy: