poniedziałek, 7 września 2015

"Wielka encyklopedia zwierząt"

Wydawnictwo: Publicat

Oprawa: twarda

Format: 288 x 177 mm

Liczba stron: 544

Rok wydania: 2015

Cena: 58,46 zł
Moje dzieci uwielbiają wszelakie książki o tematyce przyrodniczej. Równie chętnie obserwują przyrodę co zaglądają do książek w poszukiwaniu ciekawostek na temat życia zwierząt czy roślin. Zamiłowanie to dzielimy właściwie wspólnie całą rodziną dlatego regularnie nasza domowa biblioteczka wzbogaca się o kolejne interesujące publikacje przybliżające tematykę fauny i flory całego świata. Właściwie bez zastanowienia już po jednym rzucie oka na okładkę i tytuł zainteresowaliśmy się książką pt. „Wielka encyklopedia zwierząt” z przekonaniem, że jest to coś w sam raz dla całej naszej rodziny. Po wnikliwym zapoznaniu się z jej treścią nie było mowy nawet o najmniejszym zawodzie dlatego dziś  w samych właściwie superlatywach opowiem co tak bardzo spodobało się nam we wspomnianej encyklopedii.

Jest to przede wszystkim bardzo obszerna publikacja przybliżająca czytelnikom niesamowity świat zwierząt. Na całej naszej planecie można spotkać ich różnorodne gatunki. Żyją w wodzie, powietrzu i na ziemi. Wzbudzają zainteresowanie, zaskakują determinacją, siłą, umiejętnością przetrwania nawet w najmniej sprzyjających warunkach, urzekają pięknem … 

W prezentowanej lekturze scharakteryzowano bardzo pokaźną liczbę zwierząt. Sklasyfikowano je w grupach od ssaków poprzez ptaki, gady, płazy, ryby a kończąc na bezkręgowcach. Rozpoczynając każdy z sześciu rozdziałów znajdziemy ogólną charakterystykę grupy, która kolejno omawiana jest w podziale na rzędy, rodziny i gatunki. Taki opis jest jak najbardziej satysfakcjonujący jednak na tym nie koniec. Na kartach publikacji można dopatrzyć się wielu malutkich ikonek, których znaczenie omówiono na wstępie. Są tu dla przykładu liczne mapki, na których zaznaczono występowanie całej grupy a w wielu przypadkach również występowanie danego gatunku. Są ikonki, które mówią w jakim środowisku żyje dane zwierzę oraz prezentujące ważniejsze dane statystyczne jak długość, wysokość, rozpiętość skrzydeł, masę, tryb życia, upierzenie, rozród, migracje czy płeć. Dużą uwagę, szczególnie moich dzieci, wzbudziły ilustracje zwierząt. Są bardzo realistyczne i wyraźne. W ich towarzystwie często zaprezentowano również fotografie konkretnego gatunku na tle jego naturalnego środowiska. Na koniec dodam jeszcze, że polskie nazwy uzupełniono ich łacińskim odpowiednikiem.

Encyklopedia jest w całości przystępna i czytelna. Dla ułatwienia poszukiwań na jej końcu tuż po słowniczku trudniejszych pojęć znajduje się alfabetyczny indeks nazw zwierząt.
Na nas publikacja zrobiła bardzo dobre wrażenie wręcz urzekła bogactwem wiadomości. Na pewno przyda się dzieciom w szkole ale i w domu nie raz sięgniemy po nią w poszukiwaniu interesujących wiadomości i faktów z życia zwierząt. Z tego co widzę jest wciąż w użytku i raczej nie na długo pozostawiana jest samotnie na półce. Ale co tu się dziwić gdy ma się w domu takich sympatyków przyrody i gdy mają oni do dyspozycji tak obszerną i wyjątkową publikację. Zwierzęta żyją przecież wokół nas i towarzyszą człowiekowi na co dzień, warto więc wiedzieć o nich to i owo ;)
Szczerze polecam ;)Brak komentarzy: