czwartek, 17 września 2015

"Ilustrowany słownik rosyjsko-polski" Tadeusz Woźniak

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: broszurowa

Format: 150 x 180 mm

Liczba stron: 360

Rok wydania: 2015

Cena: 29,99 złNauka języków obcych to dziś wręcz konieczność i zupełna norma w każdej szkole a nawet przedszkolu. W obecnych czasach największy nacisk kładzie się na język angielski ale kiedyś w szkołach dominował rosyjski, który i dziś cieszy się przecież dość dużą popularnością. Tym razem opowiem więc o kolorowej książce ułatwiającej naukę języka rosyjskiego osobom w każdym wieku tj. „Ilustrowany słownik rosyjsko-polski”.
Publikacja jest bardzo kolorowa i wydawać by się mogło, że skierowana raczej do maluchów. Nic bardziej błędnego. Bogactwo haseł jakie skrywa jak najbardziej przekonuje mnie do przyznania, że jest to słownik również dla starszego odbiorcy, którego nie satysfakcjonują jedynie podstawy.

Słownik podzielony jest tematycznie na kilka rozdziałów: ludzie, wygląd, zdrowie, dom, usługi, zakupy, żywność, jadanie poza domem, nauka, praca, transport, sport, czas wolny, środowisko. Każdy z nich dzieli się ponadto na bardziej szczegółowe podrozdziały tak by odnalezienie danego hasła było jeszcze łatwiejsze a nauka bardziej owocna. Karty książki wzbogacają kolorowe, opisane fotografie ułatwiające naukę i zapamiętanie obcych słówek. Ponadto każde hasło zapisano w trzech wariantach: po rosyjsku, następnie polskimi literami zaprezentowano sposób jego wymowy a na końcu po polsku. Można więc uczyć się samodzielnie bez obaw, że coś wymówimy niewłaściwie i za to duży plus.

Ogólnie ze słownika bardzo fajnie i przyjemnie się korzysta z jednym ale... O ile poszukujemy haseł kierując się spisem treści na wstępie jest ok. Jednak gdy chcielibyśmy to zrobić posługując się indeksem na końcu publikacji okazuje się, że kieruje on nas o jedną, dwie strony dalej niż znajduje się poszukiwane przez nas hasło. Nie wiem jednak, czy jest tak tylko w przypadku mojego słownika czy też nie. Właściwie jest to jedyna rzecz, do której mogłabym się przyczepić. Słownik jest generalnie naprawdę fajny, solidnie wydany, szyty, a dzięki niewielkim rozmiarom może towarzyszyć np. dzieciom w szkole bez jakiegoś specjalnego obciążania plecaka. Jego przystępna forma, czytelny układ i kolorowe ilustracje z pewnością w nauce języka rosyjskiego pomogą a wręcz zachęcą do tej nauki każdego bez względu na wiek.
Jestem przekonana, że inwestycja w tę właśnie publikację się opłaca dlatego też polecam życząc owocnej nauki ;)

1 komentarz:

J. pisze...

Bardzo podoba mi się ta barwna seria słowników :). Kupiłam sobie angielski, niemiecki i włoski. Z tym indeksem to nie jest jednorazowy przypadek. Zresztą, zawartość słownika powtarza się przy różnych wersjach językowych, więc pewnie się im ten błąd przekopiował.

Ogólnie, jestem z zakupu bardzo zadowolona. Dla takiego wzrokowca jak ja, to dobra pomoc w nauce. Świetny produkt w niskiej cenie :).