poniedziałek, 10 sierpnia 2015

"O czym szumią wierzby" Kenneth Grahame

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: miękka

Format: 140 x 200 mm

Liczba stron: 224

Rok wydania: 2012

Cena: 15,99 złGdy czytam swoim dzieciom staram się sięgać także po książki, które umknęły mi gdzieś w dzieciństwie. Do takich tytułów z pewnością zaliczyć można ostatnio przeczytaną przez nas lekturę, tj. „O czym szumią wierzby”, autorstwa Kennetha Grahame’a (1859 – 1932), brytyjskiego pisarza. To właśnie ta z kilku napisanych przez niego książek przyniosła mu największa sławę. Opowieść powstała w 1908 roku.

Jest to bardzo ciepła i spokojna historia o przyjaźni, podróżach, pasjach, odkrywaniu świata i czerpaniu radości z prostych, zwykłych rzeczy. Jej bohaterem jest Kret, który pewnego wiosennego dnia porzuca swoją małą, przytulna norkę i wyrusza przed siebie by poznawać otaczający go świat. W ten właśnie sposób poznaje Szczura Wodnego, który bardzo szybko zostaje jego wiernym przyjacielem, i u którego zatrzymuje się na dłuższy czas. Wraz ze Szczurkiem ciekawy Kret odkrywa uroki życia nad wartką rzeką, poznaje jej mieszkańców, zaprzyjaźnia się z Ropuchem, Panem Borsukiem i innymi mieszkańcami okolicy. Jego nieznajomość świata, zmieniającej się pogody i naturalnych zagrożeń pcha obojga w wir ciekawych i niezwykłych przygód.

Autor zaprezentował młodym czytelnikom piękny świat zwierząt, rządzący się własnymi prawami i zależny od pór roku. Bohaterom swym nadał cechy ludzkie. Borsuka przedstawił jako statecznego, rozsądnego i zawsze pomocnego mieszkańca puszczy, Ropucha jako osobę lekkomyślną i zapatrzoną w siebie, Szczurek to uosobienie odpowiedzialności, cierpliwości i zdrowego rozsądku a Kret jest ciekaw świata, łaknie wiedzy i przygód…

 Książka jest pełna opisów przyrody i miejsc, które odwiedzają bohaterowie. Tekst jest ciekawy, łagodny a opowieść toczy się powoli. Mimo to całość czyta się bardzo przyjemnie, przygody bohaterów są wciągające a czasem nawet zabawne. Przygodę z lekturą uprzyjemniają oryginalne ilustracje stworzone przez E. H. Sheparda do pierwszego wydania powieści. 

Zdecydowanie jest to tytuł godny polecenia. Moje maluchy, może po części dlatego, że kochają najróżniejsze opowieści o zwierzętach i przyrodzie, wsłuchiwały się w przygody sympatycznych bohaterów z wielką uwagą. Dużo dowiedziały się też o ich życiu i zwyczajach. Gorąco zachęcam do lektury ;)

Brak komentarzy: