sobota, 22 sierpnia 2015

"Mój pierwszy atlas Polski" Anna Wiśniewska

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: książka całokartonowa

Format: 240 x 305 mm

Liczba stron: 24

Rok wydania: 2015

Cena: 24,99 zł
Czy wasze maluchy miały kiedyś w rączkach atlas? Jeśli uważacie, że jest na to za wcześnie sprawcie im książeczkę pt. „Mój pierwszy atlas Polski”. W sposób dostosowany do wieku tych najmłodszych przybliża on podstawowe wiadomości geograficzne odnoszące się do naszego kraju.

W tym właśnie atlasie maluchy znajdą dużo bardzo ciekawych informacji. Przemierzą Polskę wzdłuż i wszerz odkrywając jej piękno w każdym zakątku. W pierwszej kolejności mogą przyjrzeć się dokładniej granicom naszego kraju, poznają ich sąsiadów i symbole narodowe. Na tej właśnie mapie podzielono również Polskę na województwa, wyszczególniono największe miasta oraz urozmaicono ten obraz ilustracjami, które przedstawiają bardzo charakterystyczne symbole tych terenów. Dalsza część atlasu przybliża dzieciom poszczególne regiony Polski: Mazowsze, Małopolskę, Śląsk, Wielkopolskę, Pomorze oraz Warmię i Mazury. Każdy z regionów przedstawiony jest w dwojaki sposób. Najpierw maluchy poznają największe miasta, rzeki, zabytki i inne kulturalne ciekawostki danego rejonu a na drugiej z map walory przyrodnicze i krajobrazowe czyli najczęściej występujące zwierzęta oraz rośliny. Wszystko to co rozrysowane jest na mapkach, znajduje się również podpisane wokół nich. Co ciekawe odnośnie każdej z map tuż obok zawsze znajduje się krótki tekst odnoszący się bezpośrednio do nich.


Atlas zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Wbrew pozorom dla najmłodszych dzieci takie prozaicznie proste wiadomości jak to gdzie mieszkamy, jak wygląda Polska, gdzie są góry, gdzie morze jest niezrozumiałe i nie do wytłumaczenia, aczkolwiek gdy pokusimy się o przedstawienie ich z pomocą takiego atlasu nabiorą sensu i staną się niezwykle pasjonujące. Wiadomości przedstawione są w atlasie przystępnie a wielobarwna szata graficzna ułatwia dodatkowo ich zrozumienie i zapamiętanie. Fajnie przedstawiono lokalizację zabytków i miejsc kojarzących się z jakąś lokalną tradycją czy kulturą. Dla maluchów taka ilość wiedzy jest w zupełności wystarczająca a wręcz zachęci je do odkrywania świata wokół nas. Dodatkowo grube kartonowe strony pozwolą cieszyć się lekturą bez obaw o jakiekolwiek zniszczenia.

Do sięgnięcia po tak świetną pozycję książkową chyba nie muszę nikogo zachęcać. Nie często trafia się tak ciekawie wydany atlas i to stworzony z myślą o tych najmłodszych, kilkuletnich dzieciaczkach. Zazwyczaj są one nudne i skomplikowane. Tutaj w poznawanie świata autorka wraz z ilustratorką Joanną Myjak potrafiły wciągnąć nawet najmłodsze dzieci. Książka jest oryginalna i ma w sobie coś naprawdę niezwykłego …
Polecam ;)
3 komentarze:

Lustro Rzeczywistosci pisze...

Myślę, że wkrótce będę mogła zapoznać z nim córkę, takie banalne dla nas rzeczy czasem trudno wytłumaczyć maluchowi ;)

Emma Tetka pisze...

Dokładnie, a taka forma nauki bardzo się maluchom podoba i chłoną wiedzę z przyjemnością ;)

Ania Gawrońska pisze...

Według mnie to jedne z lepszych atlasów dla dzieci ze względu na ilustracje i interesujące ciekawostki. Polecamy :-)

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com