poniedziałek, 3 sierpnia 2015

"Miała baba koguta... Najpiękniejsze piosenki dla dzieci"

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka na spirali
Format: 200 x 160 mm
Liczba stron: 80
Rok wydania: 2015

Cena: 35,99 zł


Jest wiele piosenek, które pamiętam z dzieciństwa i do których mam ogromny sentyment. Gdy usłyszę znaną melodię uśmiech sam pojawia się na twarzy.  Dziś, o ile pamiętam słowa, sama śpiewam je swoim maluchom. Są w końcu wspaniałym towarzyszem zabaw, spacerów, sprawdzają się w podróży, wieczorem i rano… Zainteresowała mnie niedawno publikacja, będąca zbiorem najpopularniejszych piosenek dla dzieci, pt. „Miała baba koguta… Najpiękniejsze piosenki dla dzieci”.

Jest to książeczka skierowana myślę zarówno do dzieci jak i rodziców. Wszak często śpiewamy naszym maluchom jeszcze zanim przyjdą na świat. W tej publikacji znalazłam piękny zbiór 25 klasycznych utworów, przy których wychowywały się pokolenia Polaków. Poza tytułową piosenką są np. Był sobie król, był sobie paź, Jadą, jadą dzieci drogą, Ojciec Wirgiliusz, My jesteśmy krasnoludki czy Panie Janie. Jest tu też kilka nieznanych mi tytułów jak Stoi różyczka w czerwonym wieńcu, Równo, równo, jak po stole, Ptaszek z Łobzowa czy Malowany wózek. Często autorzy piosenek są anonimowi jednak jeżeli tak nie jest przy każdym tytule widnieje również jego wykonawca.

Bardzo spodobała mi się kolorowa folklorystyczna okładka śpiewnika. W środku nie jest już tak kolorowo jednak nadal z folklorem choć przyznam, że szczególnie moim dzieciom tych kolorów i wielobarwnych ilustracji troszeczkę brakowało. Szata graficzna jest wysmakowana i chyba bardziej stworzona z myślą o rodzicach. Plusem jest natomiast prosty układ, gruby papier i oprawa na spirali, dzięki czemu książeczka się nie zamyka i wraz z dziećmi możemy pokusić się o zagranie ulubionej melodii. Oprócz tekstu piosenek jest tu bowiem również prosty zapis nutowy. Dzieci uczące się gry na instrumentach będą mogły z powodzeniem poćwiczyć więc zdobyte umiejętności.

Czy warto sięgnąć po tę książeczkę? Myślę, że tak, choć mnie osobiście cena powaliła. Pamięć jednak bywa ulotna i pomimo iż większość tytułów zawartych w tym niewielkim zbiorku znałam doskonale w dzieciństwie, teraz niestety nie potrafiłabym sobie sama przypomnieć. Dodatkowo jej atutem są opatrzone nutkami teksty piosenek, które pomagają zaśpiewać je lub zagrać tak aby cieszyły ucho, zachęcały do zabawy lub uspokajały przed snem. Zdecydowanie taki repertuar powinien znać każdy polski maluszek ;)2 komentarze:

Bi Bi pisze...

Prawda, że świetne wydanie do nucenia i nauki dla dzieci? I ta pięna folklorystyczna grafika.

Emma Tetka pisze...

Bardzo trafiony wybór piosenek ;)