czwartek, 20 sierpnia 2015

"Król Maciuś Pierwszy. Seria limitowana" Janusz Korczak

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 170 x 240 mm

Liczba stron: 250

Rok wydania: 2013

Cena: 31,99 złLekturą którą pamiętam jeszcze z dzieciństwa jest wspominana po dziś dzień z sentymentem książka Janusza Korczaka pt. „Król Maciuś Pierwszy”. Autor pisząc powieść był wówczas cenionym lekarzem, pisarzem i publicystą ale chyba przede wszystkim wychowawcą prowadzącym Dom Sierot dla żydowskich dzieci  w Warszawie. 

Jest to już od samego początku smutna i poważna historia o samotnym osieroconym dziecku, jakże inna od tych po które dziś sięgamy najczęściej. Maciuś to dziesięcioletni książę, syn króla. Gdy jego ojciec umiera zasiada na tronie i przejmuje władzę. W ciągu zaledwie jednego dnia z beztroskiego dziecka musi stać się dorosłym, odpowiedzialnym i mądrym królem. Oczywiście pełniąc tę funkcję niewiele rozumie. Pragnie bawić się z innymi dziećmi, mieć przyjaciół i być zwykłym dzieckiem. Nikt niestety nie rozumie chłopca, nikt nie traktuje go też poważnie. Co gorsza wybucha wojna. Maciuś wraz z przyjacielem Felkiem, niepostrzeżenie wymykają się z zamku i wyruszają na front. Tam uczy się prawdziwego  życia i pokory. Wprowadza po tym doświadczeniu nowe reformy, dla przykładu chociażby - dziecięcy sejm. Jak skończą się takie rządy dzieci koniecznie przekonajcie się sięgając po tę właśnie lekturę…

Jest to wyjątkowa powieść obrazująca młodemu czytelnikowi dwa różne światy – świat dorosłych i świat dzieci. Jakże one są od siebie różne, jakże trudno małemu chłopcu pojąć zasady i prawa rządzące światem dorosłych. Jakże z perspektywy czytającego dziecka pozycja Króla Maciusia wygląda fascynująco. Od razu wyobraża sobie siebie jako króla, jak decyduje o wszystkim, rządzi i wspaniale się przy tym bawi. Niestety bycie królem to nie zabawa, to wielka odpowiedzialność co uświadamia nam Maciuś. Zauważa on też, że dorośli często kierują się własnymi ambicjami i dążeniami nie postępując w życiu sprawiedliwie.

Książka, którą dziś zaprezentowałam jest wyjątkowa i jedyna w swym rodzaju. Pochodzi z limitowanej serii wydawnictwa Siedmioróg, które wydało łącznie 7500 egzemplarzy tejże właśnie publikacji z okazji 90 rocznicy pierwszej edycji Króla Maciusia Pierwszego. Nawiązuje ona do wydania z roku 1955. Jej karty ozdabiają również pochodzące z niego ilustracje Jerzego Srokowskiego, popularnego i niezwykle utalentowanego polskiego grafika XX wieku. Egzemplarz, który posiadam opatrzony jest numerem 1582 i stał się prawdziwą perełką mojej domowej biblioteczki.

Zdecydowanie jest to lektura godna polecenia jednak nie podsuwajmy jej dzieciom zbyt wcześnie. Mimo prostego dziecięcego języka porusza naprawdę trudne dla maluchów tematy. Niemniej jednak warto ją znać dlatego też gorąco polecam szczególnie w tak rewelacyjnym wydaniu ;)Brak komentarzy: