wtorek, 25 sierpnia 2015

"Domowa spiżarka"

"Nalewki i likiery na dobre zdrowie"

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda

Format: 215 x 215 mm

Liczba stron: 160

Rok wydania: 2015

Cena: 19,99 złPrzygotowanie dobrej domowej nalewki czy likieru to sztuka, która ma w Polsce długoletnią tradycję. Jeśli szukacie prostych domowych przepisów proponuję zajrzeć do lektury „Nalewki i likiery na dobre zdrowie”, która w drobiazgowy sposób przybliża czytelnikowi przygotowanie tychże właśnie specjałów.

Po krótkim wstępie charakteryzującym domową produkcję nalewek wkraczamy w świat niezliczonych przepisów, od tradycyjnych po te zupełnie nieznane i wyszukane pochodzące z różnych stron świata. Okazuje się bowiem, że nalewkę możemy przyrządzić na różne sposoby i z przeróżnych składników uzyskując w ten sposób najróżniejsze smaki i aromaty. W książce zaproponowano nalewki i likiery z owoców, liści, kwiatów, ziół, przypraw i nie tylko.

Przy każdym przepisie znajduje się lista składników niezbędnych do przygotowania danego trunku oraz czas jaki jest do tego potrzebny. Każdy przepis wzbogaca również informacja odnośnie zdrowotnych właściwości nalewki. Wskazano np. jakie zawiera witaminy i na jakie dolegliwości można ją zastosować. Do tego tematu wracamy również pod koniec lektury gdzie znajduje się tabela charakteryzująca właściwości lecznicze nalewek. Wymieniono w niej ponad 30 dolegliwości, które zestawiono z zalecanymi na nie trunkami. Na końcu natomiast znalazłam pomocny indeks oraz kilka wolnych stron ma własne notatki i przepisy.

Myślę, że każdy znajdzie w książce przepis adekwatny do własnych  potrzeb, możliwości i upodobań smakowych. Wybór jest zdecydowanie satysfakcjonujący. Doliczyłam się bowiem w sumie ponad 70 różnych receptur. Instrukcja ich wykonania natomiast jest na tyle przystępna, że z przyrządzeniem wybranego trunku nikt nie powinien mieć większych problemów. Warto również w tym miejscu wspomnieć o solidnym wydaniu. Interesująca jest również grafika, wszystko jest uporządkowane i przejrzyste a przepisom dodają uroku różnorodne fotografie.

Jestem pewna, że książka ta znajdzie swych entuzjastów, którzy podobnie jak ja zapragną samodzielnie przyrządzić jakąś aromatyczną domową nalewkę. Na pewno wypróbuję kilka receptur a wszystkich zainteresowanych tematem zachęcam do sięgnięcia po prezentowaną publikację ;)"Domowe piwo"

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda

Format: 195 x 240 mm

Liczba stron: 160

Rok wydania: 2015

Cena: 19,99 zł


O ile wyrób domowej nalewki wydał mi się bajecznie prosty o tyle w przypadku domowego piwa produkcja wydaje się być już dużo bardziej skomplikowana. Niemniej jednak jeżeli poszukujecie podręcznika, który wprowadzi was w tajniki produkcji piwa proponuję skorzystać ze wskazówek autora książki „Domowe piwo. Domowa spiżarka”.

Na kartach publikacji wprowadza on początkujących amatorów piwowarstwa w tajniki produkcji domowego piwa. W książce znajdziemy dużo informacji nie tylko odnośnie samej produkcji ale również sprzętu piwowarskiego, rodzajów słodu, odmianach chmielu, różnych stylach piw, drożdżach i innych dodatkach piwowarskich. Proces produkcji tego trunku jest opisany krok po kroku od zacierania poprzez filtrację, wysładzanie, warzenie, chmielenie, chłodzenie brzeczki dekantację, przygotowanie drożdży, fermentację, legarowanie aż po najprzyjemniejszy moment czyli rozlew piwa do butelek. 
W dalszej części znajdują się przepisy na produkcję domowego piwa. W tym miejscu autor po kilku słowach wstępu zaznacza rodzaj fermentacji, sprzęt potrzebny do produkcji, listę surowców, chmielenie i drożdże a następnie przechodzi do sposobu przygotowania piwa.

Myślę, że publikacja jest na tyle przystępna, że niedoświadczeni amatorzy piwa mogą za radą autora pokusić się o samodzielny jego wyrób. Jest to niemniej jednak przedsięwzięcie dość czasochłonne, wymagające odpowiedniego sprzętu, cierpliwości i staranności. Poszczególne procesy produkcji wymagają zachowania odpowiedniej temperatury i sterylności narzędzi. Niemniej jednak na pewno warto gdyż samodzielnie wytworzone piwo ma niepowtarzalny smak i aromat a sprostanie wyzwaniu jakie czeka na początkujących piwowarzy przyniesie ogromną satysfakcję.

Jeśli chodzi natomiast o samo wydanie, to podobnie jak w poprzednim przypadku, jest przystępne i przejrzyste a przy tym solidne. Na pewno posłuży prze długie lata będąc źródłem cennych wskazówek dla smakoszy domowego piwa. Pozostaje mi tylko zachęcić do lektury i życzyć udanego warzenia ;)Brak komentarzy: