piątek, 7 sierpnia 2015

"Andersen. Baśnie znane i nieznane" Hans Christian Andersen

Wydawnictwo: Jedność

Oprawa: zintegrowana, szyta

Format: 170 x 220 mm

Liczba stron: 512

Rok wydania: 2015

Cena: 27,68 złHans Christian Andersen (1805 – 1875) to światowej sławy duński pisarz i poeta szczególnie zapamiętany ze swej baśniopisarskiej twórczości, za którą to tak bardzo pokochały go dzieci. Jego przepiękne baśnie przetłumaczono na ponad 80 języków. Autor ten jest mi szczególnie bliski i doskonale pamiętam jego opowieści z dzieciństwa toteż bardzo zainteresowała mnie książka „Andersen. Baśnie znane i nieznane” przełożona z języka angielskiego na polski przez Sławomira Stodulskiego. W tej przepięknie wydanej publikacji dzieci znajdą wspaniały zbiór aż 50 baśni Andersena.

Z popularniejszych tytułów maluchy znajdą na kartach lektury Calineczkę, Małą syrenkę, Królową Śniegu, Brzydkie kaczątko, Nowe szaty cesarza, Księżniczkę na ziarnku grochu czy Dziewczynkę z zapałkami, czyli same perełki. Większa część baśni jest jednak mniej znana i sama z ogromnym entuzjazmem czytałam ją po raz pierwszy w życiu, np. Ropucha, Co się zdarzyło ostowi, Wzgórze elfów, Ślimak i krzak róży, Gryka czy Stokrotka…

W baśniach Andersena jest wszystko. Porusza on różnorodne tematy nie obawiając się pisania o śmierci, przemijaniu, tęsknocie czy niewoli. O bohaterach swoich baśni pisał: "Każda postać jest wzięta z życia, każda, ani jedna nie została wymyślona. Znam i znałem je wszystkie". Pisał więc po prostu o życiu prezentując je takim jakie jest w rzeczywistości, a jednak robiąc to w tak wyjątkowy i fantastyczny sposób, że nie można wręcz oderwać się od lektury.

Prezentowaną książkę wzbogacają liczne kolorowe ilustracje kilku różnych autorów, o których każdorazowo wzmiankę zamieszczono na końcu publikacji. Dla dzieci ten element jest przecież niezwykle ważny i niewątpliwie zachęca je do sięgnięcia po lekturę. Czcionka jest duża a tekstu tak naprawdę niezbyt wiele, baśnie są kilkustronicowe, wystarczająco by rozpalić ciekawość dzieci jednak nie za dużo by nie mogły doczekać końca historii. Co równie ciekawe, samo wydanie jest bardzo solidne przez co będzie towarzyszyć młodym czytelnikom przez wiele długich wieczorów uprzyjemniając chociażby zasypianie.

Baśnie od pokoleń uczą dzieci wrażliwości, ukazując świat, w którym dobro zawsze zwycięża zło. Na pewno te urocze historie sprawią dzieciom mnóstwo radości i uprzyjemnią wolny czas. Szczerze polecam, cały zbiór jest po prostu rewelacyjny ;)


Brak komentarzy: