piątek, 3 lipca 2015

"Słoń Trąbalski i inne wiersze" Julian Tuwim

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 240 x 170 mm

Liczba stron: 64

Rok wydania: 2012

Cena: 15,99 zł
Wiersze Juliana Tuwima (1894 – 1953), poleskiego pisarza i poety, należą do kanonu polskiej literatury i stanowią dziś klasykę poezji dziecięcej. Nic więc dziwnego, że kochają je zarówno dzieci jak i dorośli, którzy tak jak ja z sentymentem wracają do ulubionych tytułów. Na rynku pojawiają się również niezliczone publikacje kryjące na swych kartach poezję tego znakomitego autora. Ja dziś opowiem o wyjątkowym z nich a nawet powiedziałabym  jedynym w swym rodzaju.

„Słoń Trąbalski i inne wiersze” to książka z limitowanej serii. Mój egzemplarz opatrzony jest numerem 6185, a łącznie wydano ich 10000 z okazji XX-lecia istnienia Wydawnictwa Siedmioróg. Wydanie już samą swoją oprawą prezentuje się bardzo elegancko i wyjątkowo. W środku jest natomiast równie interesujące i niezwykłe. Pożółkłe strony, ilustracje sprzed lat, które swoją drogą stworzył Ignacy Witz i pochodzą z pierwszego wydania „Słonia Trąbalskiego”, z 1949 roku. Patrząc na tę książkę czuję jakby zatrzymał się czas i jest to naprawdę niezwykłe doświadczenie.

W książce na najmłodszych czeka aż 16 najsłynniejszych utworów Tuwima: Słoń Trąbalski, Pstryk, Skakanka, Stół, Figielek, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Gabryś, Dyzio marzyciel, Bambo, Kotek, Abecadło, Trudny rachunek, Taniec, Kapuśniaczek, Wszyscy dla wszystkich oraz W aeroplanie.

Sympatyczne rymowanki Juliana Tuwima łatwo wpadają w ucho. Książka z jego poezją z pewnością powinna znaleźć się w biblioteczce każdego polskiego domu, a takie wydanie stanie się wręcz automatyczne jej perełką. Dzieciom na pewno spodobają się rytmiczne i pełne energii wiersze poety, a gdy podrosną będą one idealnym narzędziem do nauki czytania, do czego zachęca w książce duża i bardzo czytelna czcionka. Prezentowany zbiór jest moim zdaniem idealnym pomysłem na prezent, który ucieszy jednocześnie dziecko i jego rodzica. Książka zachwyciła całą moją rodzinę, dlatego polecam wszystkim tę wspaniałą i jedyną w swym rodzaju lekturę.
Brak komentarzy: