sobota, 4 lipca 2015

"100 najpiękniejszych wierszy i piosenek dla dzieci"

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 240 x 170 mm

Liczba stron: 146

Rok wydania: 2013

Cena: 23,99 złDzieci lubią wesołe piosenki i rytmiczne wierszyki. Są wspaniałym towarzyszem zabaw, spacerów, sprawdzają się w podróży, wieczorem i rano… W tym wypadku sprawdzi się niewątpliwie lektura pt. „100 najpiękniejszych wierszy i piosenek dla dzieci”. Jest to książeczka skierowana zarówno do dzieci jak i rodziców. Wszak często śpiewamy naszym maluchom jeszcze zanim przyjdą na świat. W tej publikacji znalazłam piękny i obszerny zbiór najpopularniejszych utworów, przy których dorastały pokolenia Polaków.

Utwory podzielone są tematycznie i posegregowane w rozdziałach: Wiersze i kołysanki, Zabawy w przedszkolu, Wesołe wierszyki, Powitanie wiosny, Idzie lasem pani jesień, My się zimy nie boimy, Święta Bożego Narodzenia, Wiersze i piosenki o pojazdach oraz Wśród zwierząt.. Co prawda większość piosenek trudno jest przypisać konkretnemu autorowi z wierszykami jest już znacznie prościej. W książce znajdziemy więc rymowanki Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredry, Janiny Porazińskiej czy Ewy Szelburg-Zarembiny.

Wzrok czytelnika przyciąga bajecznie kolorowa szata graficzna. Nad ilustracjami pracowało wielu różnych znakomitych ilustratorów. Fajnym pomysłem jest wzbogacenie piosenek o prosty zapis nutowy. Dzieci uczące się gry na instrumentach będą mogły z powodzeniem poćwiczyć tutaj zdobyte umiejętności. Są tu utwory do zabawy, śpiewania, proste rymowanki, kołysanki na dobranoc i właściwie repertuar na cały rok. Bez wątpienia w takim zbiorze każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Czy warto sięgnąć po tę książeczkę? Zdecydowanie tak. Pamięć wszak bywa ulotna i pomimo iż większość tytułów zawartych w tym uroczym zbiorku znałam doskonale w dzieciństwie teraz niestety nie potrafiłabym sobie sama przypomnieć. Dodatkowo jej atutem są opatrzone nutkami teksty piosenek, które pomagają zaśpiewać je lub zagrać tak aby cieszyły ucho, zachęcały do zabawy lub uspokajały przed snem. Jest to kolejna już książeczka w naszej biblioteczce, która przywołuje u mnie masę radosnych wspomnień z dzieciństwa, i przy której wspaniale bawi się cała rodzina.Brak komentarzy: