poniedziałek, 22 czerwca 2015

"Żakiet żaby. Opowiadania logopedyczne" Katarzyna Michalec

Wydawnictwo: Debit

Oprawa: miękka

Format: 205 x 280 mm

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2015

Cena: 10,90 zł

„Żakiet żaby” to zbiór 14 opowiadań logopedycznych autorstwa Katarzyny Michalec - autorki i współautorki kilku książeczek dla dzieci współpracującej z miesięcznikiem Bliżej przedszkola. Dzięki tym krótkim historyjkom, i przy pomocy rodziców, dzieci mogą popracować nad poprawną wymową trudniejszych głosek. Każde z opowiadań to pretekst do ćwiczenia najczęściej jednej głodki: c, b, p, ch, h, s, w, ci, ć, si, ś, cz, sz, z, dzi, dź, r, rz, ż. Wygląda to tak, że w każdej historyjce dana głoska jest pogrubiona i wydrukowana w innym kolorze (czerwonym lub niebieskim). Podczas czytania same rzucają się w oczy przez co łatwo odnaleźć je w tekście i odpowiednio zaakcentować.

Książeczka przeznaczona jest dla dzieci, które jeszcze nie do końca potrafią poprawnie mówić, czyli przede wszystkim do tych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Można z powodzeniem korzystać z niej w domu ale sprawdzi się również w poradniach terapeutycznych lub chociażby w przedszkolu w roli pomocy dydaktycznej nauczyciela.
Myślę, że warto po nią sięgnąć jeżeli zauważyliśmy u swoich pociech problem z wymową i zastosować w takiej swojej domowej terapii płynności mowy. My czytamy, maluch powtarza, i tak do skutku.

Przy okazji warto też wspomnieć tu o samych opowiadaniach. Są to krótkie, proste, często zabawne opowiastki, bez nieoczekiwanych zwrotów akcji, pasjonujących przygód. Przypominają mi raczej szkolne czytanki. Ich rolą są przede wszystkim zabawy językowe, ćwiczenie z dziećmi wymowy i poszerzanie słownictwa. To zadanie spełniają myślę należycie, i o to chodzi.
Z czystym sercem mogę polecić tę lekturę każdemu maluchowi, który boryka się z problemem poprawnej wymowy. Ćwiczenie czyni przecież mistrza ;)


3 komentarze:

Kasia Janicka pisze...

Ja w dzieciństwie miałam problem z sz i rz...chyba dalej mam. Może sobie sprawię:)
:)

Emma Tetka pisze...

Moja 4-latka, póki co też jeszcze rz nie wypowiedziała, ale ćwiczymy ;)

Alicja Lejkowska pisze...

Książeczka polecana także dla “dwujęzyczka” :)