poniedziałek, 15 czerwca 2015

"Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce" Tomasz Szwed

Wydawnictwo: Bis

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2015

Format: 168 x 240 mm

Liczba stron: 120

Cena: 26 zł

Miłośników leśnych spacerów lubiących kontakt z naturą i interesujących się życiem leśnych zwierząt z pewnością ucieszy fakt, że na rynku pojawiła się najnowsza, czwarta już książka Tomasza Szweda pt. „Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. Poprzednie części były rewelacyjne dlatego z ogromnym entuzjazmem razem z dziećmi sięgnęliśmy i po tę. Oczywiście zawodu nie było, wręcz przeciwnie ;)

Tym razem odwiedzamy  Leśną Górkę wiosną, gdy jej mieszkańcy budzą się z zimowego snu. W Klinice panuje z tego powodu małe zamieszanie. Personel, który pełnił w niej półroczny dyżur zimą teraz ustępuje miejsca swoim zmiennikom. Również w lesie dużo się dzieje. Przyroda budzi się do życia, ptaki wiją gniazda, inne zwierzaki kopią nory, walczą o nowe terytoria, łączą się w pary i wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny.
Na młodego czytelnika czeka tutaj 9 opowieści. Poznamy między innymi Basię, wiewiórkę, która gości u siebie dwie wiewiórki z miasta, koziołka Iwo i jego nową koleżankę Olchę, jelenia Juniperusa oraz Pana Psa, który zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Franciszek. Ów chłopiec jest ogromnym miłośnikiem zwierząt a przy okazji ogromnie je zaskakuje. A jeśli chcecie poznać bliżej mieszkańców Leśnej Górki, pacjentów, którzy tym razem trafią do leśnej kliniki oraz dowiedzieć się na czym polega niezwykłość Franciszka koniecznie zajrzyjcie do tej niezwykłej lektury.

Publikacja jest bogato ilustrowana a autorką tych cudownych i kolorowych rysunków jest Aneta Krella-Moch, jedna z moich ulubionych ilustratorek książeczek dla dzieci. Postaci jakie stworzyła są przyjazne i bardzo przyjemnie się na nie patrzy. Sporym ułatwieniem dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z czytaniem jest dużych rozmiarów czcionka. Wizualnie jest więc na wysokim poziomie. Wracając jednak do tekstu, nie pomyślcie sobie czasem, że mam do niego jakiekolwiek zastrzeżenia ;) Treść jest ciekawa, czasem zabawna, często edukująca młodego czytelnika. Autor w swojej książce pokazuje życie leśnych zwierząt uczulając nas aby je szanować i nie narażać przez swą bezmyślność zwierzaków na niebezpieczeństwo, nie wyrzucać śmieci do lasu, nie niszczyć przyrody… Wszystko to opowiada z pasją i dlatego tak przyjemnie czyta się całość. Nic więc dziwnego, że moje dzieci z takim zainteresowaniem wsłuchiwały się w każdą z historii. Naprawdę są one rewelacyjne i godne polecenia.
Na maluchy w tej książeczce czeka jeszcze jedna atrakcja. Jest nią płyta zawierająca 5 Piosenek na wiosnę, przy których mogą tańczyć i śpiewać o bohaterach swoich ulubionych opowieści ;)

Mam cichą nadzieję, że autor planuje wydać kolejne opowieści o mieszkańcach Leśnej Górki. Podobno inspiracją do napisania tych już wydanych, jak twierdzi sam autor, był pan Borsuk ;) Tutaj, przy okazji dla zainteresowanych serią, polecam ciekawy wywiad, na który natknęłam się niedawno, w którym Tomasz Szwed opowiada o swojej literackiej twórczości KLIK

Dla przypomnienia zachęcam też do przeczytania moich wcześniejszych recenzji z tejże serii:
3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci.
http://agnesczytaipisze.blogspot.co.uk/

Emma Tetka pisze...

;)

Katarzyna O pisze...

Niedawno poznaliśmy to wydawnictwo. Mają piękne publikacje! :)