środa, 17 czerwca 2015

"Lektury w klasie II - Nasza szkoła"

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: miękka

Format: 170 x 248 mm

Liczb astron: 216

Rok wydania: 2012

Cena: 19,99 złRok szkolny dobiega końca. Przed moimi dziećmi jednak jeszcze wiele długich lat nauki, dlatego publikacji związanych ze szkołą nigdy dość. Zainteresowała mnie ostatnio ciekawa książeczka pt. „Lektury w klasie II”, w której właśnie uczniowie klas II znajdą wypisy z obowiązujących lektur szkolnych zalecanych przez MEN.

Na kartach publikacji dzieci znajdą takie oto lektury: popularne Baśnie Andersena (Królowa Śniegu, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Calineczka, Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami), Czerwony Kapturek (Ch. Perrault), fragmenty książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta (Hugh Lofting), fragmenty książki Karolcia (Maria Krűger), fragmenty książki Kubuś Puchatek (Alan Alexander Milne), Legendy polskie (Wanda Chotomska; Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Legenda o Popielu i Mysiej Wieży, Legenda o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita), fragmenty książki Magda, Paweł i Ty (K. Kleniewska-Kowaliszyn), wybór opowiadań z książki Patyki i patyczki (ks. Jan Twardowski), fragmenty książki Puc, Bursztyn i goście (Jan Grabowski), Szewczyk Dratewka (J. Porazińska).

W zbiorze znalazły się zarówno lektury obowiązkowe jak i uzupełniające, po które częstokroć sięgają nauczyciele. Fajnym pomysłem jest stworzenie takiej publikacji gdyż w jednej książeczce mamy niemal wszystkie lektury. Możemy po nie sięgać w każdej chwili, bez udawania się do biblioteki, i już na starcie wiadomo co czeka nasze dziecko w szkole. Warto przy tym wspomnieć, że poza tekstami lektur jest tu coś jeszcze. Otóż w książce zamieszczono notki biograficzne twórców wszystkich utworów a tuż po tej wzmiance zamieszczono pytania do każdej z lektur, które mają pomóc w ich utrwaleniu i zapamiętaniu najważniejszych faktów. Uważam to za ciekawe rozwiązanie, które na pewno pomoże dzieciom podczas pracy z tekstem.

Szata graficzna jest bardzo kolorowa, dziecięca. Tekst natomiast napisany dużą wyraźną czcionką a układ przejrzysty i zrozumiały. Wszystko to ułatwia i uprzyjemnia zarazem uczniom przyswajanie wiedzy, poznawanie nowych utworów literackich i czyni czytanie czynnością sprawiającą radość i dającą satysfakcję.  

Myślę, że warto zainteresować się taką lekturą i na początku nie czekać nawet na pierwszy dzwonek, tylko zasiąść do czytania z dzieckiem w domu, już podczas wakacji. Mnogość i różnorodność tytułów sprawia, że jest to książka, która zachwyci również młodsze dzieci. To z kolei ułatwi im pracę z tekstem później w szkolnej ławce. Po prostu polecam ;)

Brak komentarzy: