niedziela, 21 czerwca 2015

"Dzieci w sieci dobrych manier" Zofia Staniszewska

Wydawnictwo: Debit

Oprawa: twarda

Format: 200 x 245 mm

Liczba stron: 56

Rok wydania: 2015

Cena: 19,70 zł

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez Internetu. Korzystają z niego zarówno dzieci jak i dorośli, w każdym miejscu i o każdej porze. W sieci można znaleźć niemal wszystko a zaglądamy do niej zarówno w celach rozrywkowych, edukacyjnych jak i zarobkowych. Niestety Internet poza tymi wszystkimi pozytywami kryje wiele niebezpieczeństw i to głównie dzieci są na nie najbardziej narażone.

Dziś chciałabym skupić się na zasadach savoir vivre’u obowiązujących w sieci każdego jej użytkownika. Aspekt ten porusza książka Zofii Staniszewskiej pt. „Dzieci w sieci dobrych manier” . Na jej kartach młodzi czytelnicy znajdą 14 krótkich historyjek poruszających różne tematy związane z zachowaniem w wirtualnej rzeczywistości. Wszystko to opowiedziane jest na przykładnie Franka i jego rodziny. Dzieci dowiadują się np. dlaczego nie powinno się notorycznie korzystać z telefonu czy tableta w kinie, autobusie czy restauracji, słuchać głośnej muzyki w miejscach publicznych, jak to jest z lajkowaniem wiadomości, co można a czego nie wypada lakować, co można wrzucać do sieci a czego powinniśmy unikać, jakie zasady obowiązują w listach wysyłanych drogą elektroniczną i wiele innych…

Moim zdaniem informacje jakie płyną z prezentowanej dziś książki są jak najbardziej przydatne i każdy użytkownik Internetu powinien się z nimi zapoznać. Aby zachęcić do tego dzieci autorka posłużyła się zabawnymi i bardzo życiowymi opowiastkami, które mają za zadanie naświetlić nam w jak najprostszy sposób problem oraz uświadomić jak powinniśmy poprawnie zachować się w danej sytuacji. Dla uproszczenia na końcu każdej historyjki znajduje się mała Przypominajka, czasem też słowniczek, które mają pomóc w zapamiętaniu podstawowych zasad dobrego wychowania. Ponadto lektura zawiera różnorodne kolorowe i humorystyczne ilustracje, które uprzyjemniają jej czytanie i oswajanie netykiety.

Netykieta obowiązuje przecież każdego z nas gdy korzystamy z sieci. Myślę, że powinniśmy uczulić na to nasze dzieci, w końcu to świadczy o ich dobrym wychowaniu. Na pewno warto jest posiadać taki właśnie poradnik w swojej biblioteczce by zawsze nasze dzieci mogły do niego zajrzeć. Polecam ;)
Brak komentarzy: