wtorek, 16 czerwca 2015

Baśnie – J. i W. Grimm

Wydawnictwo: Siedmioróg

Oprawa: twarda

Format: 170 x 240 mm

Liczba stron: 160

Rok wydania: 2011

Cena: 19,99 zł
Bracia Wilhelm i Jacob Grimm to pisarze i uczeni niemieccy, mający w swym dorobku literackim łącznie ponad 2 tysiące przeróżnych baśni. Bracia od najmłodszych lat kochali baśnie. Ku uciesze czytelników nigdy nie wyrośli z tej miłości. Pasję tę kontynuowali przez całe swoje dorosłe życie, kolekcjonując najróżniejsze niemieckie podania ludowe i mity. W końcu postanowili je spisać i tak oto powstały popularne dziś niemal na całym świecie baśnie braci Grimm. Pierwszy cykl ich autorstwa opublikowano w 1812 roku, natomiast w 1895 roku w Polsce.

W publikacji pt. „Baśnie – J. i W.  Grimm” najmłodsi znajdą ciekawy zbiór autorstwa tego sławnego rodzeństwa. Zawiera on zarówno te bardziej jak i mniej znane tytuły: Tańczące krasnoludki, Grajek z Hamelin, O czterech muzykantach z Bremy, Tomcio Paluch, Trzy świnki, Stoliczku, nakryj się, Pani Zima, Jaś i Małgosia, O dzielnym krawczyku oraz Śnieżka. Łącznie 10 baśni. Dla moich dzieci nowością i czymś z czym zetknęły się po raz pierwszy były dwa pierwsze tytuły. Cieszę się więc, że mogły je poznać a i ja sama chętnie je sobie przypomniałam gdyż z własnego dzieciństwa pamiętałam je raczej jak przez mgłę.

Dzieci odkrywają świat, a w szczególności obowiązujące od zawsze kanony i wartości, między innymi sięgając po tak cudowne opowieści. Baśnie przenoszą też maluchy w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe, jednakże zawsze dobro triumfuje nad złem. I to jest w nich najpiękniejsze.

Prezentowany zbiór już na pierwszy rzut oka wygląda bardzo estetycznie i elegancko. Sam tekst jest przystępny, napisany prostym dla dzieci językiem. Treść wzbogacają dużego formatu, kolorowe i fantastyczne ilustracje, które dla tych młodszych czytelników na pewno są ważnym elementem lektury.
Baśnie Braci Grimm nie są wyidealizowanymi opowieściami. Znajdziemy w nich zarówno tych złych jak i dla równowagi bardzo pozytywnych bohaterów. Zdecydowanie wywołują w młodym czytelniku masę różnorodnych emocji. Cały zbiór wywarł natomiast na mnie bardzo pozytywne wrażenie a baśniowy świat w jaki przenoszą czytelnika autorzy na długo pozostaje w pamięci i chce się do niego regularnie powracać.
Książkę polecam wszystkim dzieciom. Ofiarowana w prezencie na pewno ucieszy malucha, w końcu mamy do czynienia z klasyką literatury dziecięcej ;)Brak komentarzy: