środa, 13 maja 2015

"Nowe patyki i patyczki" ks. Jan Twardowski

Wydawnictwo: Święty Wojciech

Oprawa: miękka, szyta

Format: 210 x 270 mm

Liczba stron: 224

Rok wydania: 2009

Cena: 22,48 zł


Twórczość księdza Jana Twardowskiego jest bardzo obszerna. Poznałam już kilka jego publikacji i byłam pod dużym ich wrażeniem, dlatego chętnie sięgam po kolejne tytuły. Tym razem miałam przyjemność zapoznania się z książką pt. „Nowe patyki i patyczki”. Jest ona zbiorem wierszy i opowiadań opublikowanych wcześniej w książkach „Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi”, „Nowy zeszyt w kratkę” a także „Patyki i patyczki”.
Tematyka zawartych tutaj utworów jest bardzo różnorodna, jednakże oczywiście oparta na wierze chrześcijańskiej. Autor tłumaczy, że Bóg kocha każdego z nas, porusza temat rodziny, nieba, przyjaźni, starości, powołania, pokazuje gdzie można znaleźć Boga i jak Go szukać. Wszystko to objaśnia na prostych zaczerpniętych z życia przykładach.
 Jest tutaj proza i poezja, łącznie ponad sto historii różnej długości. Kryją one w sobie ogromną mądrość, wrażliwość i ciepło, którymi autor karmi swoich czytelników. Ksiądz Twardowski z niespotykaną lekkością i specyficznym dla siebie humorem opowiada o Bogu. Myślę, że w ten sposób jego słowa i nauki trafiają bez przeszkód zarówno do dorosłych jak i dzieci.
Lektura przepełniona jest kolorowymi, ciepłymi ilustracjami, które niewątpliwie uprzyjemniają czytanie dzieciom. Czcionka jest duża a cała szata graficzna przejrzysta i przyjemna dla oka. Na końcu znajduje się spis treści oraz alfabetyczny wykaz utworów.
Taka lektura okazała się być miłą odmianą. Na co dzień czytamy z maluchami bajki i byłam ciekawa jak zareagują na nieco inny tekst. Publikacja przypadła im do gustu, tematyka okazała się być interesująca, poruszyła, skłoniła do refleksji, zadawania pytań i rozmowy. Na pewno gdzieś w przyszłości odbije się to echem i przypomną sobie nauczanie ks. Twardowskiego.
Zachęcam do lektury ;)

Brak komentarzy: