wtorek, 21 kwietnia 2015

"Szydełko. Techniki wykańczania i ozdabiania"/ "220 splotów szydełkowych. Wyd. 2"Szydełkowanie to jedna z moich pasji. Co prawda nie sięgam po szydełko codziennie, od czasu do czasu lubię jednak coś wydziergać. Natomiast nawet gdy nie szydełkuję poszukuję wzorów, inspiracji i pomysłów tak by w każdej chwili móc zabrać się do pracy. W ten oto sposób moja domowa biblioteczka wzbogaciła się o dwa ciekawe tytuły w pełni poświęcone szydełkowaniu i dziś właśnie kilka słów na ich temat.


Wydawnictwo: RM

"Szydełko. Techniki wykańczania i ozdabiania"

Autor: Pauline Turner

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2015
Format: 204 x 260 mm
Liczba stron: 112
Cena: 24,90 zł
Miłośnicy szydełka na pewno nie raz stanęli przed dylematem jak wykończyć swoją robótkę, co zrobić by była ciekawsza, po prostu spełniała nasze oczekiwania i cieszyła oko. Do nich właśnie adresowana jest książka pt. „Szydełko. Techniki wykańczania i ozdabiania”. W jej wnętrzu autorka zamieściła sporo interesujących wskazówek, na wstępie zaczynając jednak od kilku podstawowych informacji skierowanych raczej do mniej doświadczonych robótkowiczów. Znajdują się tu wiadomości charakteryzujące podstawowe narzędzia  i materiały służące do szydełkowania, wskazówki jak właściwie dokonać pomiarów naszych robótek. Dowiadujemy się przy okazji jak zabrać się do pracy i rozpocząć naszą robótkę a następnie przechodzimy do sedna i poznajemy tajniki jej wykończenia czyli np. jak połączyć elementy wykonane oddzielnie, jak zmienić kolor i wprowadzić elementy ozdobne. Sporo, prawda?
Książka skierowana jest jak widać chyba przede wszystkim mniej zaawansowanych  miłośników szydełka. Jak dla mnie fajnych pomysłów nigdy dość więc na pewno nie raz po nią sięgnę choćby po to by przypomnieć sobie to i owo ;) Znalazłam tu kilka naprawdę  rewelacyjnych motywów kwiatowych, ozdobnych guzików i haftów. Robótki zaprezentowano na dwa sposoby, są  dokładne wzory opisy jak i fotografie poszczególnych etapów pracy oraz gotowej robótki w kolorze. Brakuje niestety schematów graficznych. Lektura jest ogólnie ciekawa choć chciałoby się aby tych elementów zdobniczych było w niej jeszcze więcej. Według mnie jednak warto po nią sięgnąć, szczególnie gdy rozpoczynamy swoją przygodę z szydełkiem ;)Wydawnictwo: RM

"220 splotów szydełkowych. Wyd. 2"

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2015
Format: 204 x 260 mm
Liczba stron: 96
Cena: 24,90 zł
Książka „220 splotów szydełkowych” to prawdziwa gratka dla fanów robótek szydełkowych. Jest tu bardzo dużo różnorodnych wzorów i właściwie tuż po krótkim, kilkustronicowym obrazkowych kursie szydełkowania można zabierać się do twórczej pracy. Znajdziemy tu wzory ażurowe, koronkowe, sploty siatkowe (przy użyciu których z powodzeniem możemy wyczarować sobie piękny bieżnik), różnorodne motywy kwiatowe, wzory irlandzkie (z przeznaczeniem np. na bluzeczki lub serwety), urokliwe wzory przydatne do obrębiania obrusów, chusteczek czy poduszek a na końcu sploty tunezyjskie, które sprawdzą się przy tworzeniu np. narzuty.
Wzory są pokazane za pomocą diagramów czyli schematów graficznych, szczegółowo opisane i opatrzone kolorową fotografią gotowej robótki. Jest ich sporo i rozmieszczone są bardzo ciasno. Nie komplikuje to jednak w żaden sposób ich odczytywania. Po taki zbiór na pewno sięgnę wiele razy. Nie pozostaje nic jak tylko chwytać za szydełko i działać, żeby tylko dzień nie kończył się tak szybko ;)Brak komentarzy: