sobota, 11 kwietnia 2015

"Szkolny słownik ortograficzny + dyktanda" H. Zgółkowa, M. Rzeszutek, B. Sobczak, E. Owińska-Miedzińska, Z. Staniszewska

Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

Rok wydania: 2015

Oprawa: twarda

Format: 155 x 200 mm

Liczba stron: 224

Cena: 18,42 złGdy dzieci znają już alfabet, potrafią czytać i pisać przychodzi czas na naukę ortografii. Nieocenioną pomocą okazuje się wówczas słownik ortograficzny dostosowany przede wszystkim do potrzeb najmłodszych. Ciekawy i wart polecenia jest „Szkolny słownik ortograficzny + dyktanda”.
Lektura podzielona jest na trzy części: poradnik, słownik oraz dyktanda. W pierwszej z nich znajdują się podstawowe zasady ortograficzne czyli np. kiedy piszemy u a kiedy ó, rz czy ż, ch czy h, kiedy małą a kiedy dużą literę, kiedy stawiamy kropkę, przecinek, wykrzyknik, myślnik, co razem a co osobno... Informacje są jak widać niezwykle przydatne a dzięki licznym przykładom nietrudno je zapamiętać i zrozumieć.
Część druga to typowy słownik. Literki, stanowiące trudność zaznaczono kolorem niebieskim tak by od razu rzucały się w oczy i zapadały w pamięci. Co jakiś czas pojawiają się tu również niebieskie ramki z regułkami/wyjątkami, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko jest przejrzyste i znalezienie danego hasła jest bardzo proste.
Ostatnią część stanowią dyktanda podzielone na trzy stopnie trudności a także ze względu na stosowanie pojedynczych zasad. W ten sposób dzieci mogą skupić się na konkretnej regule/pisowni i poćwiczyć je oddzielnie trenując w ten sposób niełatwą sztukę bezbłędnego pisania.
Publikacja jest przejrzysta i dostosowana do wieku oraz potrzeb dzieci rozpoczynających naukę ortografii. Na pewno okaże się bardzo pomocny podczas pisania najróżniejszych prac domowych, a że grafika jest przyjemna dla oka zachęci dzieci do sięgania właśnie po niego. Wydaje mi się, że taki słownik ortograficzny powinien znajdować się w biblioteczce każdego polskiego ucznia. Fajnie, że oprócz haseł są tutaj również przedstawione zasady oraz przykładowe dyktanda. Można w wolnych chwilach poćwiczyć pisownię a to na pewno się opłaca. Szczerze polecam ;)Brak komentarzy: