wtorek, 7 kwietnia 2015

"Kaczka-dziwaczka. Biblioteczka niedźwiadka" Jan Brzechwa

Wydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2014

Format: 155 x 145 mm

Liczba stron: 10

Oprawa: książka całokartonowa

Cena: 3,99 zł

Jana Brzechwy (1898 – 1966) przedstawiać zapewne nie trzeba. Jego twórczość jest szczególnie lubiana i popularna wśród najmłodszych dzieci i stanowi dziś klasykę literatury dziecięcej. Przed II wojną  światową, jeszcze w 1939r., ukazał się tomik zawierający 14 wierszy tegoż właśnie autora, zatytułowany „Kaczka dziwaczka”. To właśnie wówczas po raz pierwszy można było przeczytać zabawną historyjkę o dość niefortunnych i niezrozumiałych zupełnie wyprawach kaczki mieszkającej gdzieś nad rzeczką.
Dziś „Kaczka dziwaczka” jest utworem tak popularnym, że niemal trudno wyobrazić sobie bez niego dzieciństwo. Ów wierszyk jest również bardzo lubiany przez moje maluchy, dlatego ucieszyły się gdy pojawił się w naszym domu, w formie grubej i co ważne wytrzymałej kartonowej książeczki. Tutaj poza niezwykle dowcipnym tekstem dzieci znajdą wielobarwne, równie zabawne i jakże dziecięce ilustracje, które pięknie harmonizują z utworem.
Książeczka jest mała, ma grube kartonowe karty i zaokrąglone rogi a wszystko to z myślą o najmłodszych. Co ciekawe w serii Biblioteczka Niedźwiadka łącznie ukazało się aż trzydzieści najpiękniejszych wierszy Brzechwy, jest więc w czym wybierać. A ja ze swojej strony gorąco zachęcam do sięgnięcia zarówno po ten jak i każdy inny tytuł z serii. Wszak w wierszach Brzechwy nie bez powodu zakochali się już nasi dziadkowie i rodzice. Rozwijają one słownictwo, wyobraźnię ale też szybko zapadają w pamięci i od pokoleń cieszą się ogromną sympatią nie tylko dzieci ;)
1 komentarz:

Marek Woda pisze...

Świetne, to dla dzieci zdecydowanie tak. Pozdrawiam :)