czwartek, 2 kwietnia 2015

"Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach" Zofia Stanecka

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2015

Format: 210 x 250 mm

Liczba stron: 64

Cena detaliczna: 29,99 zł

                                                        Sklep Egmont: 26,99 złKażda mała dziewczynka powinna znać podstawowe zasady savoir vivre’u. Pomocny może okazać się w tym przypadku pewien ciekawy poradnik autorstwa Zofii Staneckiej, autorki serii opowiadań o Basi, pt. „Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach”.
W książce dziewczynki znajdą 8 kilkustronicowych opowiadań obrazujących najróżniejsze sytuacje z życia sióstr Julii i Poli. Są to dwie bardzo odmienne od siebie dziewczynki i aż trudno uwierzyć w fakt, iż są siostrami. Julia stara się być najprawdziwszą damy, ubiera się stosownie do sytuacji i zachowuje odpowiednio. Pola wręcz przeciwnie. Wciąż udaje, że jest dzikim  i pozbawionym zasad tygrysem.
Dziewczynki razem chodzą w różne miejsca na urodziny, bal, plażę, spacer, do teatru, kuzynki Emilii na noc,  w góry i na sanki. Każda z tych wypraw wymaga odpowiedniego stroju i zachowania. Przekonajcie się jak poradziły sobie z tym siostry i czego nauczyły się w taki sytuacjach.
Na końcu każdego z opowiadań młode czytelniczki znajdą małe podsumowanie odnoszące się do omawianej sytuacji rozrysowane tak by łatwiej było zapamiętać i zrozumieć ważniejsze aspekty i przyswoić sobie co wypada robić a czego wręcz przeciwnie. Ilustracje są przy tym prawdziwie dziewczęce, delikatne i subtelne.
Myślę, że ciekawym pomysłem było stworzenie poradnika savoir vivre’u dla młodszych czytelniczek i z takowym spotykam się po raz pierwszy. Bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka przekazała dziewczynkom wskazówki odnoszące się do odpowiedniego stroju i zachowania. Zrobiła to tak by zrozumiała je każda mała czytelniczka. Wytłumaczyła również, dlaczego powinnyśmy postępować tak a nie inaczej.
Szata graficzna publikacji jest estetyczna i przejrzysta a czcionka na tyle duża, że opowiadania czyta się bardzo szybko i płynnie. Każde z nich jest zabawne a perypetie dziewczynek przedstawione raczej na wesoło. Zachęcam do lektury ;)
1 komentarz:

Hordubal pisze...

Ostatnio ciągle mi się ta książka przewija przed oczami. I już zapisałam na listę,która rozrasta się niemiłosiernie.