sobota, 14 marca 2015

"KAJKO I KOKOSZ - PRZYGODY WOJÓW" Reiner Knizia

Wydawca gry: Egmont

Wiek graczy: 8 - 108 lat

Ilość graczy: 2 - 5

Czas rozgrywki: 30 min.

Data wydania: 16.02.2015 r.

Cena detaliczna: 39,90 zł

                                                                Sklep Egmont: 35,91 zł
Miłośnicy komiksów z pewnością kojarzą słynną serię o Kajku i Kokoszu, która przypomina odrobinę przygody Galów Asteriksa i Obeliksa. Kajko i Kokosz to słowiańscy wojowie wykreowani przez Janusza Christy. Otóż bazując na komiksach właśnie, Reiner Knizia stworzył grę pt. „Kajko i Kokos. Przygody wojów”, a tak na marginesie dodam tylko, że jest to już trzecia gra z tymiż właśnie bohaterami w roli głównej ;)
Jest to rodzinna gra karciana, podczas której gracze walczą o cenne przedmioty a przeszkodzić mają im w tym wikingowie oraz zbójcerze. Brzmi ciekawie prawda?

Co kryje małe kartonowe pudełko, już odpowiadam:
70 ponumerowanych kart
12 planszetek z postaciami bohaterów
1 kartę Dusigrosza (potrzebną do zaawansowanego wariantu gry)
Krótką instrukcję

Przebieg gry:
W pierwszej kolejności należy posegregować karty układając je w stosy na środku stołu. Następnie wybieramy po dwie, trzy lub cztery postacie, w zależności od tego ilu jest graczy. Grę rozpoczynamy wyciągając kolejno po jednej karcie. W zależności od tego co wylosujemy postępujemy w odpowiedni sposób, wyciągamy kolejną kartę lub wysyłamy przedmioty do grodu bo tam gwarantują nam one zdobycie punktów. Poza przedmiotami możemy trafić też na mniej korzystne karty - podstępnego szambelana, zbójcerzy lub rozbójników z Jemsborga. Warto zapamiętać z którego stosu zostały już wyciągnięte, bo wówczas mamy pewność, że tam już ich nie znajdziemy. Warto jest więc zachować czujność i śledzić poczynania współgraczy oraz zapamiętywać co i skąd wylosowali.

Gra ogólnie jest dość ciekawa a na pewno wciągająca, zabawna i emocjonująca. Zasady nie są skomplikowane, ośmioletnie dzieci powinny je ze spokojem opanować. Chętni i bardziej doświadczeni gracze mogą pokusić się o zagranie w nieco trudniejszy wariant gry. Grafika jest ciekawa, przyjemna dla oka, kolorowa i groteskowa. Wykonanie również jest porządne. Fajnie, że gra mieści się w tak małym pudełku, na półce nie zajmuje dużo miejsca i można ją spakować na jakiś dłuższy wyjazd by uprzyjemniała wieczorne spotkania z przyjaciółmi ;)
Nam przypadła do gustu, myślę więc, że warto zwrócić na nią uwagę i wyruszyć na poszukiwanie przygód razem z Kajkiem i Kokoszem – dzielnymi wojami ;)Brak komentarzy: