czwartek, 5 marca 2015

ENCYKLOPEDIA FAKTY

Wydawnictwo: MD

Oprawa: twarda
Rok wydania: 2015
Format: 210 x 297 mm
Liczba stron: 32
Cena: 8 zł
Wszelakie encyklopedie są bardzo mile widziane w biblioteczce każdego ucznia. Oczywiście ważne są przy tym zainteresowania dzieci. Kierując się więc właśnie nimi nasza biblioteczka wzbogaciła się o kilka ciekawych tytułów, a mianowicie: Encyklopedia"Fakty. Zwierzęta morskie" , Encyklopedia"Fakty. Ziemia" oraz Encyklopedia"Fakty. Ciało ludzkie", które okazały się być bardzo trafionym wyborem.

Zwierzęta morskie to lektura, dzięki której dzieci mają okazję wybrać się w niesamowitą podróż w morskie głębiny. Poznajemy w ten sposób ponad 20 gatunków najróżniejszych zwierząt żyjących w morzach i oceanach całego świata, od maleńkich krewetek po ogromne wieloryby. Przeczytamy też o tym gdzie występuje dany gatunek, jak go rozpoznać i czym się żywi. Przy tym dowiemy się kilku naprawdę niezwykłych faktów i ciekawostek z nimi związanych. Tekst wzbogacają liczne fotografie i rysunki dzięki którym nietrudno zrozumieć i wyobrazić sobie ten niezwykle ciekawy świat w którym żyją i który jest ich domem od niepamiętnych czasów.

Ziemia to temat dość obszerny. Książka charakteryzuje takie zagadnienia jak klimat, kontynenty, woda, góry, gleby, pustynie, lasy, region polarny czy naturalne zasoby. Każde z nich zostało pokrótce scharakteryzowane i objaśnione. Publikacja bogata jest w mapy co oczywiście jest bardzo ważne przy omawianiu wielu zagadnień związanych z nasza planetą. Zawarte w niej informacje na pewno posłużą na lekcjach geografii a ciekawostki, które widnieją na każdej stronie szybko zapadają w pamięci. Bogata szata graficzna, liczne kolorowe fotografie i rysunki uprzyjemnią zaś zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie.

Ciało ludzkie to encyklopedia, która powinna znaleźć się w każdym domu. Jej temat dotyczy bowiem nas samych. Znajdziemy w niej charakterystykę budowy ciała człowieka podzieloną na poszczególne układy, opis narządów, zmysłów, przeczytamy o narodzinach i rozwoju. Wszystkie te informacje wzbogacone są kolorowymi ilustracjami, rysunkami i ramkami, które niewątpliwie rozbudzają ciekawość dzieci i pomagają w zrozumieniu złożoności ludzkiego ciała.

Ciekawym elementem całej serii są pytania znajdujące się u dołu każdej ze stron. Nawiązują one oczywiście do powyższego tekstu a odpowiedzi na nie zamieszczono na końcu publikacji. W przypadku jednego z egzemplarzy, które posiadam brakuje ich niestety, mimo iż widnieją w spisie treści. Jest to jak sadzę przypadkowa sprawa a brakująca strona najprawdopodobniej została sklejona podczas oprawy książeczki. Niemniej jednak jest to zupełna błahostka gdyż odpowiedzi na pytania po uprzednim przeczytaniu tekstu nikomu nie powinny sprawiać żadnej trudności ;)
Warty uwagi jest też słowniczek, kolejny wspólny element każdej z lektur. Wyjaśnia on trudniejsze pojęcia przez co ułatwia zrozumienie poszczególnych tematów.
Każda z wymienionych tutaj encyklopedii dostosowana jest do potrzeb młodego odbiorcy. Tekst nie jest zbyt długi ani monotonny a liczne i bardzo realistyczne ilustracje wspaniale odzwierciedlają rzeczywistość. Każda z książek przekazuje kluczową wiedzę odnośnie danego zagadnienia zachęcając jednocześnie do dalszego jej poszerzania. Myślę jednak, że na etapie szkoły podstawowej są to informacje w pełni wystarczające i współtowarzyszą wiadomościom jakie dzieci zdobywają w tym czasie w szkole.
Ogólnie seria jest bardzo fajna i interesująca. Lubię takie encyklopedie, które przystępnie i klarownie tłumaczą dane zagadnienia nie przytłaczając jednocześnie młodego odbiorcy nadmiarem zawiłych wiadomości. Nauka powinna przecież być ciekawa i sprawiać przyjemność i tutaj myślę, tak właśnie jest. Polecam ;)


W serii Encyklopedia. Fakty ukazały się również tytuły takie jak:
RoślinyCuda świata , Dzikie zwierzęta , Nauka , Ptaki , Transport oraz Wszechświat.                 Brak komentarzy: