środa, 25 lutego 2015

"Polska. Szkolna encyklopedia przyrodniczo-krajoznawcza" Marzena Baranowska, Tomasz Janecki

Wydawnictwo: Papilon

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2015

Format: 270 x 205 mm

Liczba stron: 128

Cena: 18,42 zł
Polska to przepiękny kraj o niezliczonych walorach przyrodniczych. Bogaty w najróżniejsze gatunki zwierząt i roślin krajobraz sprawia, że jest tu wiele miejsc godnych odwiedzenia i zobaczenia. Dzieci już we wczesnych latach szkolnych zaczynają interesować się przyrodą, tym co nasze, polskie. Jeżeli więc chcecie przybliżyć im piękno naszej ojczyzny, nasze środowisko, symbole narodowe i geografię kraju konicznie sięgnijcie po książkę „POLSKA. Szkolna encyklopedia przyrodniczo – krajobrazowa”.
Wraz z lekturą, młody czytelnik przemierzy cały nasz kraj od Morza Bałtyckiego aż po same Tatry odwiedzając po drodze wszystkie te miejsca, które przyciągają turystów i są dumą naszej Ojczyzny. Zawita między innymi do Słowiańskiego Parku Narodowego, na Kaszuby, Warmię, Mazury, Bagna Biebrzańskie, Szlak Piastowski, Puszczę Kampinowskią czy Kopalnię Soli w Wieliczce. W swej podróży zatrzyma się też w pięknych polskich miastach Toruniu, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Zakopanem. Jest to jednak zaledwie niewielka część miejsc, o których opowiadają autorzy książki. Każdy Polak przecież doskonale wie, że na terenie naszej ojczyzny tych wartych uwagi jest zacznie znacznie więcej.
Lektura nie jest jednak przewodnikiem turystycznym, choć tak by mogło się wydawać po tym co przed chwilą napisałam. Co prawda przybliża lokalizację  i charakteryzuje najpiękniejsze zakątki Polski, jest też źródłem wiedzy typowo geograficznej, przydatnej w szkole. Autorzy przybliżają na jej kartach również takie aspekty jak warunki klimatyczne, bogactwa naturalne, przemysł, transport czy położenie. Poświęcają, co ciekawe, chwilę na omówienie atrybutów naszej państwowości.
Ja jestem oczarowana tą lekturą. Poza ciekawymi informacjami pełna jest też pięknych kolorowych zdjęć, rysunków, ramek z oznaczeniami: Zapamiętaj, Czy wiesz, że…, Ciekawostka, Co to znaczy. Całość czyta się bardzo przyjemnie a wiadomości nie trudno przyswoić i zapamiętać. Na pewno okaże się pomocna w szkole ale zdecydowanie będziemy korzystać z niej regularnie i to często. Lubimy wspólne rodzinne podróże, a miejsc, w których jeszcze nie byliśmy jest na terenie Polski bardzo wiele. Poza tym myślę, że wiedzy na temat naszej pięknej ojczyzny nigdy dość. Miło jest zarażać dzieci miłością do niej gdy do dyspozycji mamy tak niezwykłą publikację. Polecam ;)
Brak komentarzy: