wtorek, 17 lutego 2015

"Księga przysłów. Co to znaczy?" Ewa Małgorzata Wierzbowska

Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 64

Format: 170 x 245 mm

Oprawa: twarda

Cena: 14,78 zł
Przysłowia są naszą codziennością. Sięgamy po nie w najróżniejszych sytuacjach i kontekstach. Mimo iż często są zabawne, pełnią też funkcję edukacyjną, będąc najczęściej formą przestrogi i pouczenia czyli takimi prawidłami moralnymi.
Aby jednak zrozumieć znaczenie danego przysłowia a jednocześnie zachęcić dzieci do zaznajamiania się z nimi proponuję sięgnąć po książkę „Księga przysłów. Co to znaczy?”. Jest to zbiór ponad stu najpopularniejszych przysłów i powiedzonek, które dość często możemy usłyszeć w różnych sytuacjach życiowych. Autorka w ciekawy sposób objaśnia czytelnikowi sens każdego z nich podając liczne przykłady i anegdoty. Wyjaśnia przy tym kiedy warto sięgnąć po nie i pokazuje, że ich znajomość naprawdę się opłaca. Mogą być wszak argumentem w dyskusji, gdyż kryją w sobie mądrość wielu pokoleń.
Lektura już na pierwszy rzut oka jest przystępna i przejrzysta. Bardzo spodobała mi się szata graficzna i nieduże aczkolwiek groteskowe i pełne ciepła ilustracje. Tłumaczenia autorki jak najbardziej wydają się być zrozumiałe i ciekawe dla dzieci. Sentencji jest dużo i posegregowane są w kolejności alfabetycznej. Odnalezienie danego przysłowia nie stanowi więc większej trudności.
Myślę, że warto pokusić się o zakup takiej publikacji do dziecięcej biblioteczki. Przysłowia są tak naprawdę częścią naszego codziennego życia, mimo iż często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na pewno warto przybliżać je dzieciom, są przecież takie krótkie i tak szybko zapadają w pamięci. Kto wie kiedy nadarzy się okazja by ich użyć i zabłysnąć tym samym w oczach dyskutanta czy chociażby nauczyciela w szkole ;) Polecam.


Brak komentarzy: