czwartek, 22 stycznia 2015

"Karmienie dziecka" Brazelton Thomas B., Sparrow Joshua D.

Wydawnictwo: GWP

Rok wydania: 2014

Oprawa: miękka

Format: 135 x 205 mm

Liczba stron: 192

Cena: 14,90 zł


Właściwe odżywianie dziecka jest niezwykle ważne i ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Odpowiednie nawyki żywieniowe zakorzenione w psychice dziecka już we wczesnym dzieciństwie będą automatycznie wykorzystywane w późniejszym życiu. Temat ten nie jest prosty szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Pojawienie się nowego członka rodziny rodzi najczęściej masę pytań i wątpliwości. Myślę, że poradnik „Karmienie dziecka” pomoże znaleźć odpowiedź na większość z nich.
Autorzy publikacji w kompleksowy sposób opowiadają o żywieniu dziecka w wieku 0 – 6 lat. Tak naprawdę to ten właśnie okres ma kluczowe znaczenie i to właśnie wówczas u dziecka wyrabiają się zasadnicze nawyki i zachowania.
Autorzy w nieskomplikowany sposób omawiają karmienie dziecka od narodzin aż do osiągnięcia przez nie 6 roku życia. Podpowiadają jak radzić sobie z alergikiem, niejadkiem, jak zachęcić do próbowania nowości i poszerzać dietę. Poruszają też odwieczny problem słodyczy, czyli pozwalać czy nie pozwalać, a jeśli tak to ile i w jakich okolicznościach. Przypominają  o konieczności wprowadzania ważnych zasad savoir vivre przy stole i chociażby o tym czy można pozwolić dziecku na oglądanie TV podczas posiłku.
Książka jest przystępna a porady jakie w niej znalazłam interesujące ponieważ bardzo przyziemne i życiowe. Sposób w jaki są one przekazywane przypomina porady doświadczonych rodziców.
Lektura uzmysławia czytelnikowi, że ważne jest zarówno to co jemy jak i w jaki sposób jemy. Myślę więc, że ćwiczenie właściwych nawyków u dzieci, mimo iż nie łatwe i często wymaga sporo naszej cierpliwości i zaangażowania, w przyszłości okazuje się umiejętnością wręcz bezcenną.
W serii ukazały się inne warte uwagi tytuły: Sen dziecka, Grzeczne dziecko, Uspokajanie dziecka, Rywalizacja rodzeństwa, Rozwój dziecka 0 – 3, Rozwój dziecka 3 – 6, Dzieci pełne złości.
Z pewnością porady autorów, profesora pediatrii oraz psychiatrii dziecięcej, pomogą nam rodzicom rzucając jasne światło na ten rozległy temat. Korzystajmy z doświadczenia i wiedzy innych bo to zwyczajnie się opłaca ;) Polecam.Brak komentarzy: