czwartek, 18 grudnia 2014

"Morze. Świat w obrazkach" Emilie Beaumont

Wydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2014

Oprawa: miękka

Format: 180 x 215

Liczba stron: 128

Cena: 9,99 zł
Morze to niezwykłe środowisko pełne najróżniejszych gatunków roślin i zwierząt. Nic więc dziwnego, że fascynuje i to nie tylko dzieci. To do nich jednak przede wszystkim skierowana jest książka „Morze. Świat w obrazkach”, dzięki której będą mogły podejrzeć co tak naprawdę kryje się pod powierzchnią wody.
Lektura dość kompleksowo charakteryzuje temat mórz i oceanów. Na wstępie bowiem cofamy się miliony lat wstecz aby śledzić powstawanie i formowanie się dzisiejszych lądów a co za tym idzie również i mórz. Dalej poznajemy pierwsze morskie stworzenia.
W kolejnej części przeczytamy krótką charakterystykę każdego z oceanów oraz kilku większych morzach świata oraz innych typowo geograficznych ciekawostkach z nimi związanych.
Rozdział drugi opowiada o zwierzętach żyjących w morzu i przyznam, że to on właśnie najbardziej zainteresował moje dzieci. Opisano tu takie gatunki jak rekin, wieloryb, delfin, pingwin, ośmiornica, żółw czy węgorz i wiele innych.
W rozdziale trzecim zwrócono uwagę młodego czytelnika na czynniki zagrażające morzom i oceanom a wśród nich nieustannie na pierwszym miejscu jest niestety człowiek.
Na koniec przeczytamy o morskiej żegludze kiedyś i dziś, o tym po co statki przemierzają morza i co transportują.
Lektura okazała się niezwykle pasjonująca i pełna ciekawych faktów. Oczywiście bardzo pomocne były w ich przyswojeniu liczne kolorowe ilustracje, na które tak przyjemnie się patrzy  i nietrudno zachować w pamięci. Układ lektury jest przystępny, a że i sam tekst bardzo wciągający całość czyta się lekko i przyjemnie. Na pewno powrócimy do niej nie raz ;)

Brak komentarzy: