środa, 19 listopada 2014

"Sztuka przetrwania" Rob BeattieWydawnictwo: Publicat

Oprawa: twarda na spirali

Rok wydania: 2014

Format: 195 x 145 mm

Liczba stron: 192

Cena: 25,82 zł


Co zrobić gdy zabłądzimy w lesie czy chociażby jak dobrze zaplanować pieszą wyprawę, o czym pamiętać, co może uratować nam życie a co okaże się zupełnie bezużyteczne? Wszystko to i wiele wiele więcej pokrewnych tematów sprowadzających się w sumie do jednego czyli jak cieszyć się przygodą i szczęśliwie wrócić do domu znalazłam w książce pt. „Sztuka przetrwania”.
Przetrwać poza domem, z dala od cywilizacji nie jest łatwo, chyba, że wcześniej wpadnie nam w ręce książka taka właśnie jak ta ;) Co w niej znajdziemy? Sporo cennych wskazówek posegregowanych w sensowne działy: Przygotowania, W drogę, Przymusowy postój, Kiedy zabłądzisz, Zdrowie, Schronienie, Ognisko, Pożywienie, Na wodzie, Wzywanie pomocy oraz W pigułce.
Bardzo lubię spacery po lesie i górskie wędrówki. Nigdy jeszcze nie zabłądziłam, nigdy też nie spotkały mnie większe niespodzianki. No może tylko gdy na szlak wszedł sobie spokojnie mały niedźwiadek, który na szczęście równie spokojnie poszedł po chwili dalej… Nikt jednak nie zagwarantuje mi, że zawsze będzie tak spokojnie. Myślę więc, że zważając na to warto skrupulatnie przygotować się do wyprawy a na pewno rady autora – doświadczonego miłośnika pieszych wypraw nam w tym pomogą.
Z lektury dowiemy się jak chociażby czytać mapę, odnajdywać kierunek, radzić sobie z urazami, przygotować nocleg pod gwiazdami, rozpalić ognisko, odnajdywać pożywienie, tropić zwierzęta, przewidywać pogodę czy odstraszyć niedźwiedzia. Przeczytamy też co zabrać na wyprawę tak by być w pełni przygotowanym na każdą ewentualność. Taka lista jest naprawdę rewelacyjną ściągawką i nie pozwoli nam o niczym zapomnieć.
Układ książki jest prosty a treść ogólnie przystępna. Tekst wzbogacają jednokolorowe ilustracje dzięki którym łatwiej np. opanować przydatną technikę wiązania węzłów. Oprócz tego sporo jest też kolorowych rameczek zawierających bardziej przydatne informacje. Na lewym boku każdej parzystej strony znajduje się też lista rozdziałów a wśród nich wyróżniony rozdział na którym akurat otwarta jest książka.
Mnie ta lektura jak najbardziej zainteresowała. Na pewno zaciekawi też każdego miłośnika pieszych wycieczek. Myślę, że warto zwrócić na nią uwagę ;)