piątek, 14 listopada 2014

"Maria Konopnicka. Wiersze i wierszyki" Maria KonopnickaWydawnictwo: Papilon

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 64

Format: 240 x 165 mm

Cena: 11,09 zł


Maria Konopnicka (1842 – 1910) to popularna polska poetka i nowelistka okresu realizmu bliska poprzez swą twórczość szczególnie najmłodszym czytelnikom. Myślę, że każdy z nas pamięta z dzieciństwa przynajmniej kilka z jej rytmicznych wierszy. Ja również mam takie szczególnie bliskie memu sercu, toteż z utworami tej wybitnej pisarki zapoznaję dziś moje dzieci. Pomocna w tym wypadku a przy tym bajecznie kolorowo wydana jest książka pt. „Maria Konopnicka. Wiersze i wierszyki”.
Zbiór ten jest dość pokaźny i liczy łącznie aż 46 najczęściej krótkich utworów skierowanych do najmłodszych. Posegregowane one zostały w trzech rozdziałach: Figle i psoty, Od wiosny do zimy oraz Tajemnice łąk i lasów. Autorka dość często w swej twórczości porusza temat patriotyzmu zachwycając się, i słusznie zresztą, naszą polską przyrodą, tradycjami i zwyczajami. Porusza przy tym kwestię życia zwykłych, prostych ludzi. Jej wiersze są zwykle proste, język nieskomplikowany a tętniące z nich wartości i nauki bliskie każdemu z nas. To chyba dlatego tak bardzo zakorzeniły się w literaturze dziecięcej i towarzyszą dzieciom nawet w polskim elementarzu.
W książce znalazłam takie rymowanki jak Zła zima, Stefek Burczymucha, Muchy samochwały,  Na pastwisk i wiele, wiele innych. Jak dla mnie są to prawdziwe perełki literatury dziecięcej, które naprawdę warto czytać dzieciom od małego.
Publikacja jest niezwykle kolorowa. Przy każdym wierszyku znajduje się obrazująca go, piękna i zabawna ilustracja Piotra Perkowskiego. Takie ilustracje chciałoby się oglądać jak najczęściej ;) Kartki są natomiast grube a oprawa solidna. Na pewno całość będzie cieszyć nas bardzo długo.
Jeżeli wiec chcielibyście aby wasze pociechy zakochały się w twórczości Marii Konopnickiej koniecznie sięgnijcie po tę właśnie książeczkę. Jest to też wspaniały pomysł na prezent. Na pewno warto zwrócić na nią uwagę ;)
1 komentarz:

Tomasz Nowak pisze...

bardzo ładnie wydana książeczka :) pozdrawiam!
inventive