wtorek, 7 października 2014

"Tylko dla mam. Poradnik o ciąży" Anna JankowskaWydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Format: 145 x 205 mm

Liczba stron: 160

Cena: 20 zł


Na rynku ukazało się dość sporo poradników skierowanych do kobiet spodziewających się dziecka. Przyszłe mamy mają więc w czym wybierać. Ale w tym czasie chętnie dzielimy się też doświadczeniami, obawami i odczuciami z innymi kobietami. Najchętniej pytamy wówczas o rady własną mamę lub przyjaciółkę, która już rodziła. Ich porady są naprawdę bezcenne. Jeżeli jednak nie mamy komu zadać nurtujących nas pytań, poprosić o dobrą poradę i wszystko inne co w ciąży wiedzieć powinnyśmy proponuję zajrzeć do publikacji pt. „Tylko dla mam. Poradnik o ciąży”.
Książka napisana została na bazie własnych doświadczeń i odczuć autorki bowiem dwa lata wcześniej urodziła pierwsze dziecko. Nie stworzyła ona jednak typowego poradnika ciążowego. Skupiła się raczej na realnych aspektach psychicznych i fizycznych z punktu widzenia zwykłej matki. Nie boi się mówić o zmęczeniu, niewygodach czy łzach przelanych przez młode mamy. To właśnie sprawia, że jej rady niejednokrotnie mogą okazać się bardzo pomocne.
Autorka opowiada o tym jak czuła się w każdym trymestrze ciąży, jak zmieniało się jej ciało, o emocjach czy roli partnera w tym szczególnym okresie. Pisze więc o takiej typowej ciążowej codzienności uwzględniając przy tym konieczne badania, zakupy aż w końcu przechodząc do samego porodu, któremu poświęciła sporo miejsca.
Dalej obrazuje pierwszy rok z życia dziecka. Wszystko to co widzimy nieraz w filmach nijak ma się przecież do rzeczywistości. Nasze życie po porodzie jest nie do poznania. Brakuje czasu na wszystko nie mówiąc już o wahaniach nastrojów. Warto jest mieć tego świadomość i zrozumieć, że dotyka to każdą z nas.
Ale spokojnie. Ta druga strona macierzyństwa jest znacznie bardziej kolorowa. Bycie rodzicem to nieustanna radość, duma i niewyobrażalna miłość. O tym również autorka nie zapomina, niejednokrotnie podkreślając jak bardzo jest szczęśliwa.
Ciąża i macierzyństwo rzeczywiście zmieniają kobietę. Zaczynamy myśleć w innych kategoriach, inne rzeczy staja się ważne. Myślę, że dzięki lekturze każdej przyszłej mamie będzie łatwiej przygotować się na narodziny dziecka. Wszak doświadczenia innych, życiowe podejście autorki do tematu nierzadko mogą okazać się dla nas bezcenne.
Książka, mimo iż tak niepozorna zasługuje by zwrócić na nią uwagę. Na jej kartach kryją się naprawdę interesujące porady, które warto wziąć sobie do serca.
Polecam ;)
Moja ocena 8/10