piątek, 10 października 2014

"Podręcznik odkrywcy. Dinozaury"Wydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Format: 165 x 220 mm

Liczba stron: 96

Cena: 19,90 zł


Dinozaury to niezwykłe prehistoryczne gady zamieszkujące naszą planetę miliony lat temu. Dziś są źródłem fascynacji małych i dużych odkrywców. Tym nieco młodszym miłośnikom dinozaurów proponuję książkę „Podręcznik odkrywcy. Dinozaury”.
Na jej kartach dzieci znajdą masę interesujących faktów z życia tych przeogromnych nierzadko gadów. Na wstępie jednak autor instruuje nas o tym jak korzystać z lektury, czyli czego i gdzie szukać. Następnie ogólnie opowiada o dinozaurach wskazując na ich podział (gadziomiednicze oraz ptasiomiednicze). Dalej przechodzimy już do sedna czyli dokładniejszej charakterystyki aż 44 gatunków posegregowanych w kolejności alfabetycznej gadów.
Przy każdym analizowanym stworzeniu znajdujemy szereg faktów. Dowiadujemy się gdzie i kiedy występował, poznajemy jego nazwę łacińską oraz jej znaczenie, grupę do której został sklasyfikowany (np. teropod, zauropod, ankylozaur), rodzaj pożywienia (roślinożerne, mięsożerne), długość i wagę. Ponadto poznajemy każdorazowo interesujące ciekawostki związane z danym gadem. Ciekawy wydał mi się też pomysł zestawienia dinozaura i człowieka. Łatwo można sobie w ten sposób uzmysłowić jego potężne rozmiary. Oczywiście nie może obyć się w tym miejscu bez ilustracji dinozaura, która oczywiście jest kolorowa, duża a strzałki tuż obok niej skupiają naszą uwagę na jego charakterystyczniejszych cechach.
Sporo wiadomości prawda? Ale to nie koniec. Po raz pierwszy spotykam się z tym, że przy każdym gadzie znajduje się miejsce na własne notatki i zdjęcia. Dzieci mogą więc opisywać tu swoje wrażenia i wszystko to co chcą. Mogą bawić się w małych odkrywców.
Jasny układ książki i przejrzysta szata graficzna zachęcają do poznawania niewiarygodnego świata dinozaurów. Mimo, że te gady żyły na ziemi tak dawno temu sporo dziś wiemy na ich temat i wciąż dokonujemy kolejnych odkryć. Lektura w dość jasny sposób przedstawia nam te prehistoryczne gady nie zalewając jednak czytelnika zbędną treścią. Jest tu bowiem krótko, ciekawie i na temat. Adekwatnie do potrzeb młodego czytelnika.
Dzięki solidnemu wydaniu i grubej oprawie każdy mały odkrywca będzie mógł cieszyć się prezentowaną publikacją przez długie lata. Kto wie, może wyrośnie nam z tego w przyszłości jakiś sławny paleontolog.
Lektura godna uwagi i polecenia ;)
Moja ocena 9/10

 

Brak komentarzy: