poniedziałek, 6 października 2014

"Pierwszaki z kosmosu" Rafał WitekWydawnictwo: Bis

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Format: 195 x 195 mm

Liczba stron: 92

Cena: 24 zł


Dzieci rozpoczynające naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej są pełne obaw i niepewności. Wkraczając w szeregi szkolne mają częstokroć mieszane uczucia i w dużej mierze to od nas rodziców zależy jak rozpocznie się ta przygoda. Myślę więc, że jest to doskonała okazja by sięgnąć po książkę pt. „Pierwszaki z kosmosu”.
Jest to pełna humoru i ciepła historia dziewczynki o imieniu Pola, która jako sześciolatek rozpoczyna naukę w klasie pierwszej. Dziewczynka, pełniąca również rolę narratora, relacjonuje czytelnikowi swoje doświadczenia wprost ze szkolnej ławki. By było ciekawiej oprócz niej naukę w tej samej klasie rozpoczyna także rodzeństwo Toto i Titi, najprawdziwsi przybysze z kosmosu. Te niebywale sympatyczne ludki poza typowo programową nauką muszą przyswoić również wszystkie panujące w szkole reguły i zwyczaje. To dzięki nim Pola czuje się w szkolnych murach bardzo dobrze, choć przyznam, że nie raz musi ratować przyjaciół z opresji.
Lektura podzielona jest na 22 kilkustronicowe historyjki. Chronologiczny układ opowiadań sprawia, ze rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego a kończy wraz z jego zakończeniem. W każdej historii dziewczynka opisuje inny szkolny dzień, taką typową szkolną codzienność. Ta natomiast nigdy nie jest nudna czy zwyczajna. W szkole zawsze dzieje się coś ciekawego, są interesujące zajęcia i przyjaciele na których można liczyć w potrzebie. Jest też miła pani nauczycielka, która wszystko wie i chętnie każdemu pomaga.
Perypetie bohaterów są przezabawne i czyta się je bardzo przyjemnie. Duża czcionka ułatwi dzieciom powrót do nich gdy już samodzielnie zaczną czytać. Zachęcą je także do tego kolorowe ilustracje, których autorką jest doświadczona ilustratorka Aneta Krella – Moch.
Autor książki, Rafał Witek jest chyba maluchom dobrze znany a jego wiersze i opowiadania, których ma już na swym koncie nie mało, bardzo lubiane. Myślę więc, że i ta publikacja zostanie przyjęta, szczególnie przez tych najmłodszych, z ogromnym entuzjazmem, gdyż tak właśnie stało się w naszym przypadku.
Zachęcam do lektury ;)
Moja ocena 8/10

 

Brak komentarzy: