wtorek, 14 października 2014

"Odkrywamy zdumiewający świat. Nowe spojrzenie na rzeczywistość"Wydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Format: 228 x 297 mm

Liczba stron: 224

Cena: 49 zł


To, że świat jest wspaniały i na każdym kroku zaskakuje nas czymś niezwykłym jest rzeczą oczywistą. Utwierdziła mnie też w tym przekonaniu publikacja „Odkrywamy zdumiewający świat” współtworzona przez Discovery Channel. Skierowana jest do dzieci w wieku 8 – 12 lat, choć z całą pewnością zainteresuje również starszego czytelnika. Jest to bowiem bardzo obszerna lektura, kryjąca masę niesamowitych nowinek posegregowanych w kilku kategoriach: Cuda ziemi, Dziwy przyrody, Nauka o człowieku, Najszybsze maszyny, Łowcy adrenaliny oraz Odkopane historie. Tematy jak widać są bardzo różnorodne i poruszają najróżniejsze dziedziny.
Cuda ziemi to rozdział przybliżający czytelnikowi naturalne piękno naszej planety. Znajdziemy tu jedyne w swym rodzaju krajobrazy wyłaniające się na tle pustyni, gór, mórz, głębin oceanów czy lodowców. Częstokroć są to miejsca dziewicze, niezamieszkałe przez człowieka. Jeśli jednak mieszkają na nich ludzie to tak niezwykle wykorzystują naturalne środowisko, że jest to widok iście nie z tego świata.
Dziwy przyrody to kolejna dawka zdumiewających zjawisk jakimi obdarza nas natura. Przeczytamy w tym miejscu o wyczerpujących wędrówkach pingwinów cesarskich, łososi czy ogromnych chmar motyli oraz wielu innych heroicznych wyczynach zwierząt instynktownie dążących do przedłużenia swego gatunku i przetrwania.
W części trzeciej Nauka o człowieku, czytelnik zapozna się ze złożoną budową ciała ludzkiego odkrywając jego słabe i mocne strony oraz niesamowite umiejętności poszczególnych narządów pracujących nieustannie przez całe nasze życie.
Następna część Najszybsze maszyny, powstała z myślą o miłośnikach szybkości. Zaprezentowano tu niezwykle szybkie pociągi, samoloty, samochody, motory czy żaglowce. Czytelnik dowiaduje się w jaki sposób każda z maszyn osiąga tak niebywałe prędkości i co jest tajemnicą ich niecodziennych konstrukcji.
Śledząc dział Łowcy adrenaliny poznamy ludzi dla których nawet największe ryzyko i ocieranie się o śmierć to chleb powszedni. Zrobią bowiem wszystko by przezwyciężyć swoje słabości i udowodnić, że niemożliwe jest możliwe.
Na koniec Odkopane historie. W tym miejscu przemierzymy świat w poszukiwaniu najbardziej zaskakujących tajemnic przeszłości. Poznamy legendarne cywilizacje, skarby i odkrycia dzięki którym dziś wiemy o nich tak wiele, potrafimy odpowiedzieć na tak wiele pytań.
Publikacja jest kopalnią wiedzy, fascynującym dowodem na to jak piękna i jak niebywale zaskakująca jest nasza planeta. Na jej kartach znajdują się niezliczone fotografie potwierdzające to i zapierające dech w piersiach. Tylu faktów z tak wielu dziedzin i to zaprezentowanych w tak ciekawy sposób w jednym tylko miejscu nigdy nie spotkałam. Bardzo spodobał mi się dynamiczny układ książki, wiadomości same zwracają naszą uwagę, same wpadają w oko i fascynują. Wydanie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Jest solidne  a zarazem staranne. Zainteresowało każdego z domowników, ale co tu się dziwić gdy ma się do czynienia z tak rewelacyjną publikacją.
Gorąco zachęcam do lektury. Na pewno spełni ona oczekiwania najbardziej wybrednego czytelnika. Świetnie sprawdzi się też jako prezent ;)
Moja ocena 10/10


Brak komentarzy: