czwartek, 16 października 2014

"Odkrywamy bezwzględny świat. Niszczące siły i śmiertelne zagrożenia"Wydawnictwo: Jedność

Oprawa: twarda

Format: 228 x 297 mm

Liczba stron: 224

Rok wydania: 201

Cena: 49 zł


Nasza planeta ma dwa oblicza. Jedno łagodne i piękne, drugie bezwzględne i niebezpieczne. Temu drugiemu właśnie poświęcona jest kolejna publikacja współtworzona przez Discovery Channel pt. „Odkrywamy bezwzględny świat”. Czytelnik poznaje dzięki niej niszczące siły przyrody oraz zagrożenia, które sam sobie stworzył.
Książka podzielona jest na sześć rozdziałów: Potęga ziemi, Zabójcza przyroda, Niebezpieczna nauka, Maszyny nie do zdarcia, Groźne okolice oraz Zaciekłe walki. Każdy z nich odkrywa przed czytelnikiem prawdziwy wizerunek naszej planety, realne zagrożenia i niebezpieczeństwa z jakimi możemy się spotkać żyjąc we współczesnym świecie.
Pierwszy rozdział przybliża nam potęgę ziemi, zjawiska, względem których człowiek jest bezsilny, a które niszczą wszystko co stanie na ich drodze. Przeczytamy tu o erupcjach wulkanów, trzęsieniach ziemi, burzach czy tornadach. Wszystko to swą niezwykłą potęgą sieje na ziemi katastrofalne zniszczenia, jest nieprzewidywalne i niemożliwe do opanowania.
W rozdziale Zabójcza przyroda poznajemy zwierzęta, które umiejętności uśmiercania swych ofiar opanowały do perfekcji. Gatunki takie nierzadko stanowią też śmiertelne zagrożenie dla człowieka.
W kolejnej części poświęconej Niebezpiecznej nauce będziemy mieć okazję zapoznania się z substancjami chemicznymi i innymi materiałami, w kontakcie z którymi człowiek nie ma najmniejszych szans.
Natomiast rozdział Maszyny nie do zdarcia poświęcony jest typowo męskiej pasji. W tym miejscu omówiono najpotężniejsze maszyny, od olbrzymich koparek poprzez dźwigi, roboty, pojazdy ratownicze aż po lodołamacze.
Przedostatni rozdział nosi tajemniczy tytuł Groźne okolice. Odnajdziemy w nim miejsca wyjątkowo nieprzyjazne ludziom a mimo to zamieszkałe przez człowieka. Mowa tu o bezkresnych sawannach, zboczach gór, wulkanów czy moczarach. Te niegościnne tereny stara się od pokoleń okiełznać człowiek i mimo, iż żyje się na nich trudno coś sprawia, że nie rezygnuje właśnie z tego.
Ostatni rozdział Zaciekłe walki przybliża czytelnikowi najkrwawsze wojny jakie toczyły się na ziemi przez tysiące ostatnich lat. Ludzie walczyli ze sobą o wszystko. Zmieniał się tylko sposób walki. Krew jaką przy tym przelewano strumieniami zawsze była i jest czerwona.
Książka otwiera oczy czytelnika na bezwzględny świat jaki otacza nas zewsząd. Czasem my sami jesteśmy dla siebie zagrożeniem innym razem niszcząca okazuje się przyroda.
Każdy z omawianych tematów zaskakuje ale też po części przeraża i mrozi krew w żyłach. Lektura swą fenomenalną szatą graficzną, stylem i przystępnością dociera do czytelnika wzmagając w nim rządzę wiedzy, rządzę odkrywania świata takim jakim jest w rzeczywistości. Całe mnóstwo faktów przeplata niezliczona liczba kolorowych ilustracji i fotografii będących dowodem na ich prawdziwość.
Publikacja pochłonęła bez reszty całą moja rodzinę. Na pewno zajrzymy do niej jeszcze nie raz i nie tylko z konieczności. Przygoda z taką lekturą to prawdziwa przyjemność i ogromna satysfakcja.
Polecam ;)
Moja ocena 10/10


Brak komentarzy: