sobota, 4 października 2014

"Oczekiwanie. Wszystko co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie" Anna McGrail, Daphne MetlandWydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2010

Format: 232 x 152 mm

Liczba stron: 480

Oprawa: miękka

Cena: 36,92 zł


Ciąża to temat tak rozległy, że zdaje się nie mieć granic. Wiedzą o tym zarówno obecne jak i przyszłe mamy. Jest to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety przepełniony najróżniejszymi uczuciami od strachu przez niepewność po niewyobrażalne szczęście i radość. A, że w tym czasie w głowie przyszłej mamy rodzi się cała masa pytań o które nie zawsze mamy kogo zapytać proponuję sięgnąć po bardzo obszerną publikację pt. „Oczekiwanie. Wszystko co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie”.
Autorki książki wyjaśniają swym czytelniczkom jakie zmiany zachodzą w organizmie gdy jesteśmy w ciąży poruszając aspekt fizyczny i psychiczny, obrazują tydzień po tygodniu rozwój naszego maleństwa, uwzględniając właściwą dietę przyszłej mamy, konieczne badania, podpowiedzą jak przygotować mieszkanie, partnera i siebie na przyjście dziecka. Każdy tydzień opisany jest wręcz drobiazgowo a wskazówki autorek praktyczne i bardzo przyziemne. To jednak nie koniec. Dalej podpowiadają jak przygotować się do porodu oraz opisują kolejno jego fazy a także wszystko to co dzieje się z noworodkiem tuż po porodzie łącznie z formalnościami, których musimy dopełnić, obowiązkowymi szczepieniami czy badaniami dzidziusia. Wspominają też o niechcianych komplikacjach jakie mogą wystąpić w trakcie ciąży i porodu oraz ich konsekwencjach.
Naprawdę trudno jest mi tu wskazać a nawet wymienić każdy z poruszonych przez autorki tematów, jest ich bowiem zbyt wiele. Ciąża jest tu opisana w sposób bardzo kompleksowy a dla kobiet, które planują ciążę bądź są już w ciąży książka ta może okazać się wręcz bezcenna.
Sam język autorek, sposób w jaki opowiadają o każdym z tematów jest zupełnie zrozumiały i przypomina porady doświadczonej przyjaciółki. Autorki książki są bowiem matkami, instruktorkami w szkole rodzenia oraz redaktorkami portalu dla rodziców oraz par oczekujących dziecka więc właśnie doświadczenia odmówić im nie można.
Nic na siłę. W ciąży i podczas porodu nie istnieją przecież żadne klasyczne modele czy reguły postępowania. Każda z nas jest inna, każda ciąża i poród są inne. Na to także autorki książki zwracają uwagę czytelniczek podsuwając im różne propozycje i alternatywy postępowania. Wybór oczywiście pozostawiają tylko nam.
Publikacja jak mało która podbiła moje serce. Szczerze polecam ją każdej przyszłej mamie tak aby każdy kolejny etap ciąży przebiegał radośnie i w spokoju.
Moja ocena 9/10Brak komentarzy: