poniedziałek, 13 października 2014

"Atlas grzybów. Wyd. 2" Hans E. LauxWydawnictwo: RM

Oprawa: miękka

Format: 130 x 190

Liczba stron: 176
 
Rok wydania: 2014

Cena: 19,90 zł


Sezon grzybowy w pełni. Myślę więc, że każdego miłośnika grzybobrania zainteresuje publikacja pt. „Atlas grzybów jadalnych i trujących”. Jest to bardzo kolorowe wydanie bo opatrzone ilustracją każdego omawianego gatunku. Ilustracje to co prawda ważny element tej lektury jednakże ilustracje to nie wszystko. Autor każdorazowo charakteryzuje cechy  szczególne danego grzyba tak by ułatwić czytelnikowi identyfikację. Podpowiada również gdzie i kiedy występuje, dając grzybiarzom przy tym cenne rady i uwagi. Ważne by zwrócić uwagę na maleńkie symbole tuż obok opisu grzyba. Informują one o tym czy grzyb jest jadalny czy trujący a może jest zdatny do spożycia jednak nie zaleca się tego ze względu na gorzki smak lub groźbę niestrawności. Inne symbole oznaczają, że mamy do czynienia z grzybem rurkowym (na spodniej części kapelusza znajdują się rurki), blaszkowym (na spodniej części kapelusza znajdują się blaszki) lub jakimś innym np. grzyby o innym owocniku.
Na końcu książki znalazłam pomocny indeks dzięki któremu w prosty i szybki sposób odnajdziemy interesujący nas gatunek. Wiadomości jakie zawiera książka są naprawdę bardzo interesujące i praktyczne, chociaż autor podpowiada czytelnikowi też, że doświadczenie grzybiarza to cecha bezcenna. Atlas może pomóc w identyfikacji jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Gdy więc nie jesteśmy pewni w 100% nie powinniśmy zabierać z lasu znalezionego grzyba. Taka ostrożność uchroni nas przed konsekwencjami jakie może przynieść spożycie trującego gatunku.
Całość oceniam więc pozytywnie. Publikacja jest kolorowa, tłem ilustracji jest zawsze naturalne środowisko występowania grzybów (las liściasty i mieszany, las iglasty, łąki i ogrody, drewno, obszary podmokłe). Wiadomości są natomiast uporządkowane i konkretne.
Myślę więc, że książka jest warta uwagi. Każdy grzybiarz powinien mieć jeden porządny atlas grzybów w swej biblioteczce. Ja do swojego zajrzę jeszcze pewnie wiele razy. Na pewno nie będzie gromadził kurzu na półce. Polecam ;)
Moja ocena 9/101 komentarz:

Kalina Nawrot pisze...

bardzo dobry atlas, u mnie sprawdza się idealnie :) fotohit