środa, 6 sierpnia 2014

"Kieszonkowy słownik ortograficzny"Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: broszurowa

Rok wydania: 2014

Format: 100 x 140 mm

Liczba stron: 576

Cena: 6,99 zł


Wszelakie słowniki to niezwykle praktyczne i cenne pomoce każdego ucznia. Fajnie gdy mieszczą się przy tym w kieszeni bądź są na tyle małe i lekkie, że w razie potrzeby można je wrzucić do tornistra i zabrać do szkoły. Taki właśnie jest egzemplarz chyba najpopularniejszego z polskich słowników tj. „Kieszonkowy słownik ortograficzny”.
Wspomniana publikacja poza bogatą liczbą słówek, ponad 20000 haseł, zawiera również sporo innych cennych wiadomości. Dzieci znajdą w nim bowiem bogato omówione zasady pisowni oraz interpunkcji a wśród nich zasady pisowni polskiej, najważniejsze przepisy ortograficzne, wielkie i małe litery oraz pisownię łączną i rozdzielną. Ciekawym pomysłem jest również zamieszczenie na ostatnich stronach słownika ogólnopolskiego dyktanda. Bardzo trafnym rozwiązaniem jest również użycie systemu odsyłaczy. Dzieciom łatwo jest więc odnaleźć regułkę na której bazuje dane hasło.
Wydaje mi się jednak, że w pierwszej części słownika, czyli tej zawierającej regułki, problem, szczególnie tym młodszym dzieciom, może sprawić gracka numeracja stron. Starszakom ten rodzaj numeracji nie powinien już sprawiać kłopotów. Poza tym słownik jest naprawdę rewelacyjny a bogactwo wiadomości jakie kryje w swym wnętrzu nie raz będzie pomocne w utrwaleniu bądź zrozumieniu niełatwych dla maluchów zasad polskiej pisowni.
Uważam, że słownik ortograficzny powinien znaleźć się w biblioteczce każdego polskiego ucznia. Warto zainteresować się omawianym egzemplarzem, który w tak kompleksowy sposób objaśnia temat zawierając przy tym bogaty zbiór haseł a przy tym jest naprawdę tani ;)
Polecam ;)
Moja ocena 9/10


Brak komentarzy: