środa, 13 sierpnia 2014

"Baju baj bajki z baśni" Anna Piniańska – KordyśWydawnictwo: Novae Res
 
Rok wydania: 2014

Liczba stron: 60
 
Format: 145 x 205 mm

Oprawa: twarda

Cena: 22 zł


Klasyczne baśnie takie jak Calineczka, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, Księżniczka na ziarnku grochu, Tańczące krasnoludki, Stoliczku, nakryj się czy Pastuch i wilki od lat towarzyszą najmłodszym dzieciom rozwijając ich wrażliwość i rozbudzając wyobraźnię. Anna Piniańska – Kordyś zachowując w swej książce „Baju baj bajki z baśni” ponadczasowy przekaz każdej z wymienionych historii przedstawiła je w formie rytmicznych rymowanek. 
Niezmienni zostali więc bohaterowie, ich przygody i magiczny baśniowy świat. Karty książki co jakiś czas wzbogacają piękne wielobarwne ilustracje, które przyciągają wzrok maluszków i uatrakcyjniają czytanie. Wierszyki są natomiast ciekawą alternatywą i mimo iż każdy kryje w sobie dobrze nam znaną baśń są one niemniej wciągające i poruszające od oryginału. Czytając utwory autorki maluchy również przeżywają perypetie bohaterów toczących nieustannie zwycięską walkę ze złem, cieszą się i smucą razem z nimi. Myślę więc że pomysł napisania takiego właśnie tomiku był pomysłem trafionym.
Wracając jednak do samych wierszy chciałabym dodać jeszcze, że są to utwory o rymach parzystych, regularnych, liczące sobie w większości po kilkadziesiąt strof. Przeczytanie jednego zajmuje w sumie kilka minut. Język jakim posłużyła się autorka jest natomiast lekki i bardzo zrozumiały.
Myślę, że warto zwrócić na nie uwagę i w taki niecodzienny sposób spojrzeć na wspaniałe klasyki literatury dziecięcej. Zachęcam do lektury …
Moja ocena 7/10

Brak komentarzy: