piątek, 18 lipca 2014

"Złota legenda znad polskich jezior i lasów" Jan SkorupskiWydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Format: 165 x 240 mm

Liczba stron: 272

Cena: 25,90 zł


Północno – wschodnia część naszego kraju sięgająca od Warmii po Litwę usiana jest jeziorami i bujnymi lasami. Krajobraz taki przyciąga turystów i rozsławia ten region również poza granicami kraju. Myślę, że każdy kojarzy jezioro Mamry, największe w Polsce jezioro Śniardwy czy najgłębsze polskie jezioro Hańcza, przepiękne Pojezierze Mazurskie czy Dolinę Rospudy? I choć sama nie dotarłam jeszcze w ten zakątek Polski zauroczyły mnie legendy pochodzące właśnie z tamtych stron. Mam tu na myśli książkę Jana Skorupskiego pt. „Złota legenda znad polskich jezior i lasów”.
Autor książki będący jednocześnie proboszczem z Ełku, przedstawił w niej historię Krainy Tysiąca Jezior przytaczając po części prawdziwe wydarzenia historyczne z nią związane a po części również legendy zasłyszane z ust przodków żyjących od pokoleń na tych właśnie ziemiach.
Wszystkich opowieści doliczyłam się łącznie 27. Podzielone zostały one na dwie części. Pierwsza nosi tytuł Kraina lasów i jezior, druga Pasterze znad jezior i lasów. Każdą część poprzedza wprowadzenie autora, kilka słów naprowadzających na panujące tam tradycje czy zwyczaje.
Ksiądz Skorupski w dużej mierze skupił się na wierze chrześcijańskiej ludzi mieszkających w tym regionie. Wiara ta, jak pisze, była i nadal jest wyjątkowo silna, wsparta na solidnych fundamentach. To tu urodziło się wielu wielkich świętych, męczenników, misjonarzy i duchownych. Tu zakorzeniła się w nich wiara i stąd wyruszali w świat by nawracać i głosić Słowo Boże tym, którym było Ono obce. Zdecydowanie religia była nieodłącznym elementem życia mieszkających tu ludów i to ona miała wielki wpływ na ich życie. Niestety rejon ten nie raz pustoszyły też wojny i inne nieszczęścia. Dziś po wszystkich tych wydarzeniach pozostały przepiękne opowieści i legendy ale i istniejące po dziś dzień miejsca kultu czy liczne sanktuaria.
Książka ma bardzo specyficzny charakter. Przepełniona jest baśniowym klimatem, tajemniczością a jawa miesza się w niej ze snem. Czyta się więc fantastycznie. Na pewno zaciekawi nieco starsze dzieci, młodzież i dorosłego już czytelnika. Sama uwielbiam legendy, dlatego mnie jak najbardziej lektura ta porwała i zachwyciła. Zawiera sporo faktów historycznych i ciekawostek religijnych. Czasem trudno odróżnić w niej fakty od legend. Na pochwałę zasługuje też samo wydanie, które swą bogatą szatą graficzną i dbałością o szczegóły buduje w czytelniku rewelacyjny magiczny klimat zachęcając do sięgnięcia po tę jakże pasjonująca lekturę. Na kartach książki nie zabrakło też baśniowych ilustracji, które również potrafią oczarować czytelnika i są ich przepiękną ozdobą.
Jeśli więc i Wy macie ochotę na podróż w ten uroczy zakątek polski sięgnijcie koniecznie po tę właśnie publikację i już dziś nie wychodząc z domu poznajcie jej wielkich przodków i niepowtarzalny krajobraz ;)
Moja ocena 10/10Brak komentarzy: