niedziela, 6 lipca 2014

„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” Zofia StaneckaWydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2014

Oprawa:twarda

Format: 190 x 228 mm

Liczba stron: 80

Cena: 17,99 zł


Dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły cieszą się z każdego wolnego dnia. Mówimy im wówczas, że jest święto i z tego właśnie powodu szkoła jest zamknięta. Ale czy słowo „święto” jest dla dzieciaczków wystarczającym wyjaśnieniem. Jeżeli Waszym zdaniem odpowiedź na to właśnie pytanie brzmi „nie” zajrzyjcie koniecznie do książki bardzo popularnej polskiej pisarki Zofii Staneckiej pt. „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”. Dzieci znajdą w niej informacje na temat takich świąt jak: Święto Niepodległości (11 listopada), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja), Święto Pracy (1 maja), Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) oraz Dzień Wolności i Praw Obywatelskich (4 czerwca).
Jak widać są to święta typowo narodowe, państwowe nawiązujące do historii Polski. Brzmi dumnie i poważnie. Autorce udało się jednak wszystkie te kwestie przedstawić w przystępny a czasem nawet zabawny sposób. Stworzyła ona bowiem 6 krótkich anegdot bohaterami których uczyniła piątkę przyjaciół oraz dziadka jednego z chłopców. Założyli oni niewielki klub, paczkę która spotyka się na drzewie w parku. Walka o to właśnie drzewo w oczach i wspomnieniach dziadka jest swoistą walką o niepodległość a chociażby bunt członków przed sprzątaniem okazuje się być odzwierciedleniem Święta Pracy.
Na końcu każdej z przygód nawiązującej do każdego ze świąt znajduje się zupełnie już na poważnie omówione dane święto. Czytelnik dowiaduje się więc jakie są jego korzenie w historii naszego kraju, kto szczególnie zasłużył się w owych wydarzeniach i jakie znaczenie ma ono aktualnie dla nas Polaków.
Książka dzięki temu, że ma troszkę dziecięcy charakter trafia do młodych odbiorców a jej wartościowa treść do naszych serc. Szata graficzna jest odrobinkę szalona, panuje tu mały bałagan, widzę jednak, że do dzieci ten właśnie styl dociera i chyba o to właśnie chodzi.
Publikacja na pewno godna jest uwagi. Dzieci powinny uczyć się o historii Polski i rozumieć sens obchodzonych dziś świąt tak by patriotyzm mógł zakorzeniać się w ich sercach już od najmłodszych lat. Polecam ;)
Moja ocena 7/10


Brak komentarzy: