środa, 16 lipca 2014

"Baśnie i legendy polskie" Dorota SkwarkWydawnictwo: Jedność

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 176

Format: 210 x 297 mm

Cena: 25,90 zł


Uwielbiam baśnie i legendy szczególnie gdy pochodzą z naszych stron i kryją w sobie cząstkę polskiej historii i tradycji. Nie mogłam więc przejść obojętnie obok książki znakomitej polskiej pisarki Doroty Skwark, która swoją drogą już bardzo wiele razy za sprawą bogatej twórczości, gościła na moim blogu. Tym razem zdobyła moje serce publikacją pt. „Baśnie i legendy polskie”.
Książka jest dość obszerna a na jej kartach młody czytelnik znajdzie aż 26 opowieści. Tematyka każdej z historii jest bardzo różnorodna lecz zawsze, jak to bywa z tego typu historiami, kończy je pouczająca puenta, nauka, która mimo baśniowego klimatu odzwierciedla prawdziwy sens i kanony życia.
Dajmy na to Baśń o kwiecie paproci, w której pewien młodzieniec po trudach i poświęceniach odnajduje upragniony kwiat paproci a jego życzenie bycia bogatym spełnia się w jednej chwili. Skazuje się tym samym na samotność gdyż nawet z najbliższą rodziną nie może dzielić majątku. Ci w biedzie i chorobie umierają a on stojąc nad ich grobami nagle znika. Bogactwo nie dało mu szczęścia. Krzywda najbliższych i wyrzuty sumienia zatruły natomiast życie. Może właśnie dlatego jak głosi legenda, nikt więcej nie odważył się wyruszyć w noc świętojańską na poszukiwanie kwiatu paproci …
Publikacja przepełniona jest równie magicznymi i fantastycznymi historiami. Tekst jest przystępny i wciągający a wspaniała szata graficzna dodatkowo uprzyjemnia czytanie. Warto też wspomnieć o uroczych wielobarwnych ilustracjach, które swą prostotą i charakterem świetnie wkomponowały się w treść. Tej natomiast jest w sam raz. Każdą opowieść czyta się kilka minut więc nadają się idealnie i do poduszki i do przeganiania nudy w trakcie dnia.
Historie opisane w książce gdzieś kiedyś opowiadane były zapewne z pokolenia na pokolenie wśród naszych przodków. Dziś dzięki temu możemy odnaleźć w nich cząstkę ówczesnych zwyczajów, tradycji i wydarzeń historycznych. To na ich podbudowie powstały i może właśnie dlatego są nam dziś tak bliskie.
Polecam więc prezentowaną lekturę każdemu kto chciałby znów poczuć się dzieckiem a także wszystkim dzieciom. Na pewno dostarczy im ona masę radości i dołączy do grona tych chętnie i regularnie czytanych ;)
Moja ocena 10/10

 

Brak komentarzy: