wtorek, 10 czerwca 2014

„W krainie czarnoksiężnika Oza” Lyman Frank BaumWydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2013

Oprawa: twarda

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron: 192 + audiobook

Cena: 23,90 zł

Myślę, że każdy pamięta losy małej dziewczynki o imieniu Dorotka, która za sprawą tornada trafiła do niezwykłej krainy czarnoksiężnika Oza. Niedawno ukazała się najnowsza ekranizacja książki z serii Kraina Oz nosząca tytuł  „Czarnoksiężnik Oz. Powrót Dorotki”. W związku z tym chciałabym przypomnieć oraz przybliżyć jedną z pięciotomowej powieści a mianowicie „W krainie czarnoksiężnika Oza”.
Jest to drugi tom z cyklu Kraina Oz, której autorem jest amerykański pisarz Lyman Frank Baum (1856 – 1919). Tym razem czytelnik poznaje psotnego chłopca o imieniu Tip, który jest w niewoli złej starej Wiedźmy Ognichy. W końcu wraz z dwójką towarzyszy Dyniogłowym i Drewnianym Koniem, ucieka i przekonany o potędze Stracha na Wróble, który teraz zasiada na tronie Szmaragdowego Grodu, obiera za cel swej podróży tę właśnie krainę. Czy rzeczywiście może być tam bezpieczny? Czy Strach na Wróble jest w stanie opanować chaos i niezadowolenie swych poddanych jakie panuje w królestwie, czy może jednak potrzeba do tego innego, potężniejszego a wręcz prawowitego władcy? Bez względu na finał opowieści, lektura pełna jest niesamowitych przygód, po części zabawnych po części zaś bardzo groźnych i niebezpiecznych, które oczywiście kończą się bardzo dobrze. W Krainie Oza zdecydowanie nudzić się nie można a wartka akcja nie pozwala oderwać czytelnikowi oczu od książki.
Powieści Bauma po dziś dzień cieszą się popularnością w wielu krajach. Przetłumaczone zostały na wiele języków. Nie raz perypetie jego bohaterów podziwiać można było na scenie teatralnej czy zasiadając przed ekranami telewizji. Magiczna Kraina Oza urzeka nie tylko najmłodsze pokolenie. Sama z wielkim sentymentem czytając lekturę powracałam pamięcią do chwil gdy po raz pierwszy zetknęłam się z powieściowymi bohaterami i z błyskiem w oczach śledziłam ich przygody. Dziś to uczucie towarzyszyło moim dzieciom, a z wyrazu ich twarzy wyczytałam, że były one niemniej zachwycone lekturą niż ja kiedyś.
Zdecydowanie na pochwałę zasługuje bardzo solidne wydanie, które długo będzie cieszyć oko i dostarczać maluchom wrażeń. Co ciekawe do lektury dołączony jest audiobook czytany przez Aldonę Strózik, który na pewno się przyda chociażby w długiej podróży, umilając ją najmłodszym. W końcu wakacje za pasem ;) Ponadto publikację wzbogacają liczne kolorowe ilustracje niewątpliwie również stanowiące atrakcję dla najmłodszych czytelników.
Zachęcam do zainteresowania się całą serią opowiadającą o przygodach wprost z magicznej Krainy Oz, w skład której wchodzą takie tytuły jak: "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu", "Dorota i Oz znowu razem", "Dorota u króla Gnomów" oraz "Czary w Krainie Oz".
Dobra zabawa gwarantowana.
Moja ocena 9/10


Brak komentarzy: