niedziela, 8 czerwca 2014

"Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej" Joanna KrzyżanekWydawnictwo: Święty Wojciech

Rok wydania: 2011

Oprawa: twarda

Format: 210 x 270 mm

Liczba stron: 152

Cena: 39,90 zł


Myślę, że każdemu z nas przydarzyło się czasami popełniać błędy ortograficzne. Co dopiero mówić o dzieciach? Ale i na takie problemy znajdzie się rada. Proponuję sięgnąć po książkę popularnej pisarki, autorki przeróżnych opowieści, wierszy i bajek, prowadzącej warsztaty literackie, teatralne, plastyczne i kulinarne, Joanny Krzyżanek pt. „Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej”. Brzmi bardzo poważnie, prawda? Jednak to tylko pozory. Lekcje pani Lamelii zdecydowanie nie przypominają tych nieco nudnych i niezrozumiałych, które odbywają się zazwyczaj w szkole.
Zacznijmy jednak od tego, że Lamelia jest emerytowaną nauczycielką, miłośniczką ortografii. Pewnego dnia dzieci Gabrysia i Kajtek proszą ją o pomoc w nauce. Nauczycielka podejmuje się tego i każdego dnia przez okrągły miesiąc oswaja maluchy z nową regułką ortograficzną. Znalazła na to bardzo ciekawy sposób. Codziennie, przez 29 dni, opowiada swym uczniom bajkę a następnie rozmawiają we trójkę o wybranej zasadzie ortografii.
Opowieści nauczycielki są bardzo zajmujące. Spodobały się także moim dzieciom. Nie są zbyt długie natomiast niezwykle wesołe i sympatyczne. Podobnie zresztą oceniłabym kolorowe ilustracje idealnie harmonizujące z treścią książki.
Podczas swych lekcji Lamelia omawia takie tematy jak chociażby samogłoski, spółgłoski, sylaby, dwuznaki, zasady pisowni rz, ż, u, ó, h, ch. Zasady te wsparte są przykładami oraz zapisane przez nauczycielkę na specjalnej tablicy. Na końcu książki zaś znajduje się zeszyt Gabrysi, w którym lekcja po lekcji dziewczynka przepisała zapiski Lamelii dzięki czemu nie trzeba wertować całej książki by je znaleźć.
Publikacja z całą pewnością odbiega swym stylem i szatą graficzną od tradycyjnych podręczników. Mimo to zawiera wszystkie zasady obowiązujące w ortografii. Lekcje zaś, na które zaprasza dzieci Lamelia, odzwierciedlają te z wymarzonej a wręcz idealnej szkoły. Dzieci bez zbędnego stresu i poprzez zabawę mogą nauczyć się wielu ważnych rzeczy.
Książka skierowana jest przede wszystkim do maluchów w wieku 7 – 10 lat, które mają problem z opanowaniem zasad ortografii. Dzięki niej każde dyktando w szkolnej ławce będzie wywoływać na twarzach maluchów szerokie uśmiechy a ortografia nie będzie ani nudna ani też trudna.
Lekcje z panią Lamelią na długo pozostają w pamięci. Polecam gorąco ;)
Moja ocena 10/10Brak komentarzy: