piątek, 6 czerwca 2014

"Charles Perrault Baśnie"

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Format: 195 x 250 mm

Liczba stron: 192

Cena: 23,90 zł
Charles Perrault (1628 – 1703) to francuski baśniopisarz epoki baroku. Co prawda stworzył on zaledwie jeden zbiór baśni opartych na motywach ludowych, ale za to jaki! Dziś niemal każde dziecko wie kim jest Kot w butach, Kopciuszek czy Czerwony Kapturek. Wszystko to zawdzięczamy temu właśnie wybitnemu pisarzowi.
W książce pt. „Charles Perrault i inni pisarze francuscy. Baśnie” znajdziemy 9 najbardziej znanych powiastek tego autora: Kopciuszek, Frant z Czubkiem, Tomcio Paluch, Imć kot, czyli kot w butach, Sinobrody, Śpiąca królewna, Wróżki, Mały Czerwony Kapturek czy Ośla Skórka.
Lektura przybliża ponadto najmłodszym baśnie jeszcze dwóch innych francuskich pisarzy. Pierwszy z nich Jeanne-Marie Leprince de Beaumont (1711 – 1780) francuska powieściopisarka, stworzyła zbiór zatytułowany Magazyn dziecinny. W prezentowanej publikacji znajduje się kilka powiastek pochodzących z owego zbioru. Wśród nich najbardziej znana baśń pisarki tj. Piękna i Bestia a także takie tytuły jak: Wdowa i jej dwie córki, Książę Dezir oraz Fatalny i Fortunat.
Drugim autorem, którego utwory znajdują się w omawianej książce jest Francois de Salignac de la Mothe (1651 – 1715) znany jako Francois Fenelon, francuski teolog, poeta i pisarz. Spod jego pióra wyszły takie tytuły jak Historia Florysty, Historia królowej Gizeli i wróżki Korizanty, Historia młodej księżniczki oraz Historia starej królowej i młodej wieśniaczki, i to właśnie je dzieci znajdą w tejże lekturze.
Cały zbiór liczy wiec łącznie 17 baśni. Ich tematyka, bohaterowie i sytuacje w jakich się znaleźli są bardzo różnorodne. Każda powiastka jest ciekawa, każda wywołuje błysk w oku dziecka, wreszcie każda uczy i bawi najmłodszych. Książka jest solidnie wydana a ponadto przepięknie ilustrowana. Na pewno nie można się przy niej nudzić.
Baśnie od pokoleń towarzyszą dzieciom wprowadzając w ich życie odrobinkę magii, niesamowitości, pobudzając wyobraźnię i zwyczajnie dając maluchom masę radości. Choćby dlatego warto zainteresować się tym uroczym egzemplarzem i obdarować tak wartościowym prezentem tych, których kochamy najbardziej – nasze dzieci ;)
Moja ocena 9/10
 

 

Brak komentarzy: