środa, 4 czerwca 2014

"Baśnie Braci Grimm"

 Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2014

Oprawa: twarda

Format: 195 x 250 mm

Liczba stron: 192

Cena: 23,90 złWilhelm i Jacob Grimm, pisarze i uczeni niemieccy, mają w swym dorobku łącznie ponad 2 tysiące przeróżnych baśni. Bracia od najmłodszych lat kochali baśnie. Nigdy też nie wyrośli z tej miłości. Pasję kontynuowali przez całe swe dorosłe życie kolekcjonując niemieckie podania ludowe i mity. W końcu postanowili je spisać i tak oto powstały popularne dziś niemal na całym świecie baśnie braci Grimm. Pierwszy cykl ich autorstwa opublikowano w 1812 roku, natomiast w 1895 roku w Polsce.
W publikacji pt. „Baśnie Braci Grimm” najmłodsi znajdą dość pokaźny zbiór autorstwa tego sławnego rodzeństwa. Wśród nich zarówno te bardziej jak i mniej znane tytuły: Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Domek w lesie, Dydko, Kot w butach, Bajka o sześciu sługach, Śnieżka, Roszpunka, Siostra siedmiu kruków, Gęsiareczka, Złota gęś, Dwunastu myśliwych, Żabi król, Czterech muzykantów z Bremy, Czerwony Kapturek, Jaśko szczęśliwy, Pani Zamieć, Śpiąca królewna oraz Król Drozdobrody. Łącznie aż 19 baśni. Jak widać na najmłodszych czeka tu więc niebywała masa atrakcji.
Dzieci odkrywają świat a w szczególności obowiązujące od zawsze kanony i wartości między innymi sięgając po tak cudowne opowieści. Baśnie przenoszą też maluchy w świat fantazji w którym wszystko jest możliwe jednakże zawsze dobro triumfuje nad złem. I to jest w nich najpiękniejsze.
Prezentowany zbiór już na pierwszy rzut oka wygląda bardzo interesująco. Sam tekst jest raczej przystępny aczkolwiek nie są to najkrótsze wersje omawianych baśni. Przekład zdecydowanie zasługuje tu na pochwałę. Treść wzbogacają kolorowe ilustracje, które dla tych młodszych czytelników na pewno są ważnym elementem lektury. Co prawda natrafiłam na drobne literówki od czasu do czasu, jednakże jak wspomniałam wersja ta tak mnie urzekła, że przymknęłam na ten niewielki mankament oko ;)
Baśnie Braci Grimm nie są wyidealizowanymi opowieściami. Znajdziemy w nich zarówno tych złych jak i dla równowagi bardzo pozytywnych bohaterów. Zdecydowanie wywołują w młodym czytelniku lekki dreszczyk emocji. Czy każda nadaje się dla uszu najmłodszych dzieciaczków – nie wiem, zależy to chyba od dziecka. Wiem jednak, że cały zbiór wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie a baśniowy świat w jaki przenoszą czytelnika autorzy na długo pozostaje w pamięci. 
Książka porusza i wywołuje całą masę emocji dlatego też gorąco zachęcam do zwrócenia na nią swej uwagi. W końcu mamy do czynienia z klasyką literatury dziecięcej ;)
Moja ocena 8/10
 
Brak komentarzy: